Pasaulyje

2018.05.25 16:26

H. Weinsteinui pareikšti kaltinimai dėl išžaginimo ir lytinių nusikaltimų prieš dvi moteris

BNS2018.05.25 16:26

Holivudo magnatas Harvey Weinstein penktadienį buvo suimtas ir apkaltintas išžaginimu bei kitais lytiniais nusikaltimais prieš dvi moteris, netrukus po susikompromitavusio prodiuserio pasidavimo teisėsaugai paskelbė Niujorko policija.

Per Manhatano centrinėje nuovadoje surengtą spaudos konferenciją pareigūnai pareiškė, kad H. Weinsteinas buvo „areštuotas, jam iškelta byla ir pareikšti kaltinimai dėl išžaginimo, nusikalstamos lytinės veikos, lytinio išnaudojimo, netinkamos lytinės veiklos per incidentus, siejamus su dviem atskiromis moterimis“.

Vyro prie nuovados laukė dešimtys fotografų ir televizijos operatorių, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

Policijos nuovadoje jis turėtų būti nufotografuotas ir paimti jo pirštų atspaudai. Vėliau H. Weinsteinas turėtų stoti prieš Manhatano teismą, kur, kaip praneša „The New York Times“, jis sumokės 1 mln. dolerių užstatą ir sutiks dėvėti kontrolės prietaisą.

Taip pat bus apribotos jo galimybės išvykti, o pareigūnai paims jo pasą.

Manhatano rajono prokuratūra ir Niujorko policija tyrimą jo atžvilgiu vykdė kelis mėnesius, didėjant judėjimo „Time's Up“ spaudimui patraukti prodiuserį atsakomybėn.

Penktadienio pasirodymas teisme žymėtų pirmus kriminalinius kaltinimus dukart vedusiam buvusiam kino studijos bosui.

Remdamasi neįvardytu šaltiniu televizija CNN ketvirtadienį vakare pranešė, kad H. Weinsteinas bus apkaltintas moters išžaginimu ir kitos moters privertimu atlikti jam oralinio sekso aktą.

Niujorko laikraščiai „The New York Times“ ir „Daily News“ anksčiau pranešė, jog kaltinimai H. Weinsteinui bus susiję su mažiausiai viena jį kaltinančia moterimi, Lucia Evans, tvirtinančia, kad jis 2004 metais privertė ją atlikti oralinio sekso aktą.

Tačiau anksčiau policija patvirtino aktyviai vykdanti tyrimą dėl H. Weinsteino veiksmų L. Evans, kuri tuo metu buvo karjeros siekianti jauna aktorė, atžvilgiu.

Reuters/Scanpix nuotr.

JAV žiniasklaida praneša, kad buvusį įtakingą prodiuserį kaltina Manhatano didžioji žiuri.

Laikraštis „New York Post“ rašo, kad H. Weinsteinas pasiduos policijai, kur tikriausiai bus padarytos jo nuotraukos ir paimti pirštų atspaudai, o tada stos prieš Manhatano teismą ir, kaip prognozuoja ekspertai, padarys kaltės nepripažinimo pareiškimą.

Kažkada gerbto prodiuserio, kurio filmai pelnė dešimtis „Oskarų“, karjera žlugo beveik prieš aštuonis mėnesius kilus moterų kaltinimų lavinai. 

Manhatano rajono prokuratūra ir Niujorko policija tyrimą jo atžvilgiu vykdė kelis mėnesius, didėjant judėjimo „Time`s Up“ spaudimui patraukti prodiuserį atsakomybėn.

Penktadienio pasirodymas teisme žymėtų pirmus kriminalinius kaltinimus dukart vedusiam buvusiam kino studijos bosui.

Remdamasi neįvardytu šaltiniu televizija CNN ketvirtadienį vakare pranešė, kad H. Weinsteinas bus apkaltintas moters išžaginimu ir kitos moters privertimu atlikti jam oralinio sekso aktą.

Niujorko laikraščiai „The New York Times“ ir „Daily News“ anksčiau pranešė, jog kaltinimai H. Weinsteinui bus susiję su mažiausiai viena jį kaltinančia moterimi, Lucia Evans, tvirtinančia, kad jis 2004 metais privertė ją atlikti oralinio sekso aktą.

H. Weinsteino advokatas Benas Brafmanas ketvirtadienį atsisakė ką nors komentuoti. Nei rajono prokuratūra, nei policijos departamentas taip pat kol kas neatsiliepė į prašymus pakomentuoti situaciją.

Tačiau anksčiau policija patvirtino aktyviai vykdanti tyrimą dėl H. Weinsteino veiksmų L. Evans, kuri tuo metu buvo karjeros siekianti jauna aktorė, atžvilgiu.

Niujorko policija taip pat patvirtino esant rimtų įtarimų dėl išžaginimo. Serialo „Sausas įstatymas“ (Boardwalk Empire) aktorė Paz de la Huerta kaltina H. Weinsteiną 2010 metų pabaigoje du kartus ją išžaginus jos bute Niujorke.

„Žingsnis teisingumo link“

Magnato karjera griuvo pernai spalį, po skandalingų „The New York Times“ ir žurnalo „The New Yorker“ straipsnių, kurie Jungtinėse Valstijose žymi persilaužimą lytinio priekabiavimo klausimu ir pelnė abiem leidiniams Pulitzerio premiją.

Moterys iš viso pasaulio prabilo apie panašius nederamo vyrų elgesio atvejus.

66 metų H. Weinsteiną lytiniu priekabiavimu ar lytine prievarta jau yra viešai apkaltinusios daugiau kaip 100 moterų.

Daugiau kaip dvi dešimtys aktorių, tarp jų Salma Hayek, Gwyneth Paltrow ir Angelina Jolie, sako, kad H. Weinsteinas prie jų lytiškai priekabiavo. Kelios aktorės, įskaitant Asią Argento ir Rose McGowan, teigia, kad prodiuseris jas išžagino.

„Žengėme dar vieną žingsnį teisingumo link“, – sakė R. McGowan, kurią citavo žurnalas „Variety“. 

L. Evans, kuri dabar yra rinkodaros konsultantė, „The New Yorker“ sakė, kad H. Weinsteinas 2004 metais priėjo prie jos viename klube ir kad vėliau asistentas paskyrė susitikimą dienos metu studijos „Miramax“ biure Traibekoje.

„Jis privertė mane patenkinti jį oraliniu būdu. Nuolat kartojau, kad to nenoriu, prašiau liautis, – sakė ji. – Kažkaip pasidaviau. Tai baisiausia dalis ir štai kodėl jis galėjo daryti tai taip ilgai, daugybei moterų: žmonės pasiduoda ir jaučiasi, tarsi būtų patys kalti.“

H. Weinsteinas neigia bet kokius lytinius santykius be abipusio sutikimo ir, kaip pranešama, gydėsi dėl priklausomybės nuo sekso.

Taip pat pranešama, kad Manhatane jo atžvilgiu vykdomas federalinis tyrimas.

Be to, buvo pateikta daugybė civilinių ieškinių, o jį atleidusi kompanija „The Weinstein Company“ padavė dokumentus dėl bankroto.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Žiniasklaidos cirkas“

H. Weinsteino žmona, mados dizainerė Georgina Chapman, dabar su juo skiriasi, o kiti tyrimai vyksta Londone ir Los Andžele.

„Tai bus žiniasklaidos cirkas“, – naujienų agentūrai AFP sakė advokatė Julie Rendelman, kuri perspėjo, kad iki bet kokio teismo proceso dar laukia ilgas kelias.

Lytinės prievartos bylas, ypač dėl seniai įvykusių nusikaltimų, labai sunku tirti, nes paprastai būna labai nedaug arba išvis nebūna įkalčių.

H. Weinsteinas B. Brafmaną, vieną garsiausių Amerikos advokatų, nusisamdė lapkričio mėnesį, kelios dienos po Niujorko policijos pareiškimo, kad ji renka įrodymus galimam arešto orderiui.

„Galima tikėtis, kad jis kovos labai atkakliai“, – apie B. Brafmaną sakė J. Rendelman.

Tarp buvusių jo klientų yra buvęs Tarptautinio valiutos fondo (TVF) bosas Dominique`as Straussas-Kahnas, kuris galiausiai išvengė kriminalinio baudžiamojo persekiojimo už įtariamą lytinės prievartos atvejį 2011 metais.

Manhatano rajono prokuroras Cyrusas Vance`as, kurio byla D. Straussui-Kahnui subliuško, buvo kritikuojamas už tai, kad prieš trejus metus neiškėlė bylos H. Weinsteinui.

Italų modelis Ambra Battilana Gutierrez 2015-aisiais kaltino H. Weinsteiną priekabiavimu, bet prokuroras galiausiai nusprendė, kad patraukimui baudžiamojon atsakomybėn įrodymų nepakanka.

Reikalaujant garsių Holivudo aktorių vadovaujamam judėjimui „Time`s Up“, pareigūnai kovo mėnesį pažadėjo „patikrinti“ tą sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt