Pasaulyje

2018.05.25 14:52

Airijoje prasideda referendumas: po 35 metų draudimo gali pritarti abortams

Airijoje vyksta istoriniu vadinamas referendumas, ar atšaukti prieš kelis dešimtmečius priimtą konstitucijos pataisą, faktiškai draudžiančią abortus. Apklausos rodo, kad pirmauja pasisakantieji už įstatymo švelninimą. Kita vertus – maždaug šeštadalis airių teigė nesantys iki galo apsisprendę.

Aštuntoji konstitucijos pataisa įsigaliojo 1983 metais ir nuo to laiko dėl jos ginčijamasi, nes būta itin skausmingų atvejų. Dabar Airijoje leidžiama nutraukti nėštumą, draudimai galioja ir išprievartavimo, kraujomaišos atvejais ar kai vaikas vystosi nenormaliai. Pažeidusiems draudimus gresia iki 14 metų kalėjimo ir bauda.

Daugelį metų šis draudimas vertė Airijos moteris važiuoti į kaimyninę Britaniją, kad išspręstų dėl abortų draudimo kylančias problemas, bet pastaraisiais metais tokių atvejų gerokai sumažėjo, nes paplito medikamentiniai nėštumo nutraukimo būdai.  

Apklausos rodo, kad nedidele persvara pirmauja airiai, pasisakantys už abortų politikos sušvelninimą, bet pagal tas pačias apklausas maždaug šeštadalis airių nėra iki galo apsisprendę.

Tai jau šeštas referendumas dėl vadinamosios aštuntos pataisos - siūlomas naujas įstatymas leistų nutraukti nėštumą per pirmas 12 savaičių arba per 24 - jeigu kyla sveikatos sunkumų. 

Jeigu laimės aštuntos pataisos priešininkų stovykla, vyriausybė turės parengti naują įstatymą, kurį dar tvirtins parlamentas. Balsai bus pradėti skaičiuoti gegužės 26-ąją ryte.

13-oji Airijos konstitucijos pataisa užtikrina keliavimo laisvę, Britanijos sveikatos statistikos departamento duomenimis, vidutiniškai 13 moterų, gyvenančių Airijoje, kasdien atvyksta nutraukti nėštumo Anglijoje ar Velse.

Daugiau apie tai – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.