Pasaulyje

2018.05.19 16:05

Rusijos opozicionierius A. Navalnas steigia partiją „Ateities Rusija“

BNS2018.05.19 16:05

Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno partija pavadinta „Ateities Rusija“ (Rossija buduščego). Tai buvo nuspręsta šeštadienį Maskvoje vykstančiame partijos steigiamajame suvažiavime.

Pats A. Navalnas suvažiavime nedalyvauja, nes Maskvos Tverės apylinkės teismas gegužės 15-ąją jam skyrė 30 parų administracinio arešto bausmę už pakartotinį viešų susibūrimų organizavimo tvarkos pažeidimą. Jis buvo sulaikytas gegužės 5 dieną Maskvoje per protesto mitingą prieš Vladimiro Putino inauguraciją ketvirtai kadencijai.

Partijos pirmininkas suvažiavime nebuvo išrinktas.

Kalbėdama apie partijos tikslus, A. Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo (FBK) teisininkė Liubovė Sobol pareiškė, jog būtina siekti „tikrų permainų, tikrų reformų“, kurios užtikrintų, kad teismai ir tardytojai objektyviai nagrinėtų bylas, galiotų privačios nuosavybės garantijos ir būtų kovojama su korupcija, „kad pinigai iš biudžeto neatsidurtų lengvatinių mokesčių zonose ir nebūtų leidžiami jachtoms ir rūmams“.

Suvažiavimo atidarymo kalboje FBK teisininkas Ivanas Ždanovas pranešė, jog tai yra ketvirtasis steigiamasis ir iš viso septintasis partijos suvažiavimas. Jis sakė esąs tikras, kad A. Navalno partija bus užregistruota, ir pažymėjo, jog „tai galbūt nebus paskutinis suvažiavimas, kurį teks surengti“.

Suvažiavime taip pat buvo priimtas sprendimas dėl partijos ir jos regioninių skyrių sukūrimo ir patvirtinti partijos įstatai.

Kiek anksčiau A. Navalnas pranešė, kad Teisingumo ministerija buvo informuota apie šaukiamą partijos „Darbinis pavadinimas“ (Rabočeje nazvanije) steigiamąjį suvažiavimą. Pasak opozicionieriaus, toks pavadinimas buvo pasirinktas, kad iki steigiamojo suvažiavimo nebūtų spėta „pavogti“ tikrojo pavadinimo užregistravus fiktyvią partiją.

A. Navalnas nuo 2014 metų mėgino užregistruoti savo politinę jėgą pavadinimu Pažangos partija. Pastarąjį kartą tai bandyta padaryti šių metų sausį. Pažangos partijos organizacinis komitetas buvo užregistruotas 2014 metų vasario pabaigoje.

2015 metų pavasarį Teisingumo ministerija atmetė prašymą įregistruoti partiją, motyvuodama tuo, kad jos steigėjai pažeidė Politinių partijų įstatymą ir per nustatytą laiką nepateikė dokumentų apie regioninių partijos skyrių registravimą. 2015 metų balandį Juridinių asmenų registre atsirado įrašas, kad partija nutraukė savo veiklą.

Šiuo metu Europos Žmogaus Teisių Teismas nagrinėja skundą dėl atsisakymo įregistruoti Pažangos partiją.

Šių metų sausio pradžioje A. Navalnas pranešė ketinantis vėl bandyti įregistruoti savo partiją. Tačiau jau vasarį buvęs Kremliaus kritiko bendražygis Vitalijus Serukanovas, dėl nesutarimų palikęs jo komandą, paskelbė, kad Teisingumo ministerijai buvo pateikti dokumentai su prašymu įregistruoti Pažangos partiją.

Kovą Juridinių asmenų registre buvo padarytas įrašas apie pakeitimus partijos „Pilietinė pozicija“  steigiamuosiuose dokumentuose. Remiantis jais, ši politinė jėga buvo pervardyta Pažangos partija. Dėl šios priežasties A. Navalnui ir jo šalininkams savo partijai teko rinktis naują pavadinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt