Pasaulyje

2018.05.17 19:38

D. Trumpas paminėjo R. Muellerio tyrimo metines: „Ir vis dar jokio sąmokslo“

BNS 2018.05.17 19:38

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pažymėjo specialiojo prokuroro Roberto Muellerio vadovaujamo tyrimo dėl galimų prezidento rinkimų kampanijos ryšių su Rusija pirmąsias metines, paskelbdamas socialiniame tinkle „Twitter“: „Ir vis dar jokio sąmokslo.“

„Sveikinimai Amerikai, prasidėjo antri didžiausios raganų medžioklės Amerikos istorijoje metai... Ir vis dar nėra jokio sąmokslo ir jokio trukdymo“, – parašė D. Trumpas jam būdingoje žinutėje „Twitter“.

Respublikonas prezidentas ne kartą tvirtino esąs „raganų medžioklės“ taikinys ir neigė bet kokį savo rinkimų komandos ir Maskvos sąmokslą, siekiant jo pergalės prieš demokratų kandidatę Hillary Clinton 2016-ųjų rinkimuose.

Kitoje žinutėje D. Trumpas pakartojo ankstesnius savo kaltinimus, esą buvusio prezidento Baracko Obamos administracija sekė jo rinkimų kampaniją, kai 2016 metais Federalinis tyrimų biuras (FTB) pradėjo tyrimą dėl respublikonų komandos ryšių su Maskva.

„Oho, pasirodo, kad Obamos FTB „ŠNIPINĖJO TRUMPO KAMPANIJĄ, ENFILTRAVUSI INFORMATORIŲ“, – paskelbė prezidentas, žodį „infiltravusi“ parašęs su klaida.

Šioje žinutėje kalbama apie laikraštyje „The New York Times“ pasirodžiusį straipsnį, kuriame rašoma, jog mažiausiai vienas vyriausybės informatorius buvo keletą kartų susitikęs su D. Trumpo rinkimų kampanijos patarėjais Carteriu Page`u ir George`u Papadopoulos, kurie jau buvo FTB tyrimo taikiklyje.

Remiantis tuo straipsniu, FTB tyrimas kodiniu pavadinimu „Crossfire Hurricane“ buvo pradėtas po to, kai du FTB agentai slapta apklausė Austrijos ambasadorių Londone apie vieną jo pokalbį prie vyno su G. Papadopoulos, kuriame D. Trumpo patarėjas leido suprasti, kad iš anksto žinojo apie Rusijos kišimąsi į rinkimus.

„Kai išaiškėja tokie dalykai, atrodo, kad D. Trumpo kampanija iš tiesų buvo sekama, – sakė Baltųjų rūmų patarėja Kellyanne Conway televizijai „Fox News“ ketvirtadienį. – Kaip sako prezidentas, pažiūrėsime, kas bus.“

„Manau, kad tie, kurie kasinėjasi ir spėlioja daugiau nei metus, turėtų būti atsargūs su savo norais“, – kalbėjo ji.

Nuo 2017 metų gegužės 17 dienos, kai buvo paskirtas vadovauti tyrimui, buvęs FTB vadovas R. Muelleris, vykstančio tyrimo nekomentuoja.

Tačiau jo komandos nariai paruošė 22 kaltinamuosius aktus, pora kurių skirti D. Trumpo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Michaelui Flynnui ir buvusiam jo rinkimų kampanijos vadovui Paului Manafortui.

R. Muelleris perėmė vadovavimą tyrimui netrukus po to, kai D. Trumpas atleido Jamesą Comey iš FTB direktoriaus pareigų.

Specialusis prokuroras prašo leidimo apklausti D. Trumpą, tačiau Baltieji rūmai kol kas tam nepritaria.

Nutekinti R. Muellerio komandos klausimai rodo, kad specialusis prokuroras tiria galimą prezidento trukdymą vykdyti teisingumą, kai pernai buvo iš pareigų atleistas ankstesnis FTB direktorius J. Comey.

R. Muelleris taip pat nori sužinoti, ką D. Trumpas žino apie savo 2016 metų rinkimų kampanijos padėjėjų mėginimus užsitikrinti Rusijos pagalbą, rodo „The New York Times“ anksčiau gautas konfidencialus klausimų sąrašas.