Pasaulyje

2018.05.17 22:30

Italijoje Šiaurės lyga ir „Penkių žvaigždučių judėjimas“ susitarė dėl vyriausybės

BNS 2018.05.17 22:30

Italijos populistinis „Penkių žvaigždučių judėjimas“ (M5S) ir antiimigracinė bei euroskeptiška Šiaurės lyga (Lega Nord) ketvirtadienį paskelbė savo koalicijos susitarimo tekstą, pranešė šalies laikraštis „Il Corriere della Sera“.

Dokumentas sudarytas iš 29 punktų, kuriuose aptariami tarptautinių santykių, socialinės ir ekonominės, kultūros, darbo ir migrantų politikos klausimai.

Sutartyje numatyta, kad Vašingtonas turėtų likti pagrindinis Romos sąjungininkas. Be to, ruošiamasi imtis priemonių, kad būtų atšauktos sankcijos Rusijai.

Dokumente tvirtinama, kad Rusija nekelia jokios grėsmės Italijai, todėl su ja reikėtų puoselėti partnerystę.

„Rusiją reikėtų vertinti ne kaip karinę grėsmę, o kaip potencialią NATO ir Europos Sąjungos partnerę“, – teigiama koalicijos sutartyje.

Pasak Vakarų žiniasklaidos, galutinis M5S ir Šiaurės lygos susitarimas turėtų būti patvirtintas vėliau ketvirtadienį.

„Esame arti to, kad pasirašytume sutartį šį vakarą“, – sakė M5S lyderis Luigi Di Maio.

Vis dėlto šalys vis dar nesusitaria, kas turėtų tapti Italijos premjeru. Kiek anksčiau L. Di Maio pareiškė, kad Italijos vyriausybės vadovas „bus politinė, o ne techninė figūra“.

„Vis dar aptariame ministro pirmininko kandidatūrą, šiuo klausimu sprendimo kol kas nėra“, – sakė M5S vadovas.

Italijos politikams ilgiau nei du mėnesius nepavyko suformuoti vyriausybės. Praėjusią savaitę, po dar vienų nesėkme pasibaigusių konsultacijų, prezidentas pasiūlė suformuoti „neutralią“ vyriausybę, kuri dirbtų iki pirmalaikių rinkimų. Abi partijos pasisakė prieš tokį pasiūlymą.

Parlamento rinkimai Italijoje vyko kovo 4 dieną. Juose nedidele persvara nugalėjo centro dešinės koalicija, kuriai priklauso ir Šiaurės lyga. Antrą vietą užėmė M5S, o treti liko centro kairieji.