Pasaulyje

2018.05.17 15:57

ES patvirtina narystės perspektyvą Vakarų Balkanų šalims

ELTA 2018.05.17 15:57

Europos Sąjunga (ES), nepaisant vangios pažangos vykdant reformas, suteikia Balkanų šalims narystės Bendrijoje viltį.

ES „besąlygiškai patvirtina Europos perspektyvą šešioms Vakarų Balkanų partnerėms“, teigiama ketvirtadienį viršūnių susitikime Briuselyje priimtame pareiškime.

Tačiau kad įgyvendintų būtinas reformas, šalys esą privalo ryžtingai laikytis teisinės valstybės principų ir žmogaus teisių bei kovoti su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu. Konkrečios galimo įstojimo datos ES šalių lyderiai neįvardijo. Europos Komisija metų pradžioje kalbėjo apie 2025-uosius metus – ir tada buvo sukritikuota ES valstybių.

Prie Vakarų Balkanų šalių be Serbijos ir Juodkalnijos priskiriamos ir Albanija, Makedonija, Bosnija ir Hercegovina bei Kosovas. Su Juodkalnija ir Serbija ES jau oficialiai derasi dėl narystės. Pradėti pokalbius su Albanija ir Makedonija Europos Komisija pasiūlė neseniai. Bosnija ir Hercegovina bei Kosovas iki šiol laikomos tik potencialiomis kandidatėmis deryboms.

Kad paskatintų Balkanų šalis aktyviau įgyvendinti reformas, ES nori joms Sofijoje pasiūlyti papildomą paramą . Baigiamajame pareiškime, be kita ko, kalbama, kad reikia „ženkliai pagerinti“ šalių ryšį su ES. Konkrečiai turima omenyje transporto ryšius, energetiką bei ekonominius santykius.