Pasaulyje

2018.05.17 15:35

D. Tuskas apie D. Trumpą: su tokiais draugais kam mums dar priešai?

Lietuvos prezidentė vadina labai žalingu Donaldo Trumpo sprendimą trauktis iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Tačiau Europos Sąjungos (ES) vadovų susitikime, per kurį sutarta ieškoti būdų susitarimui išsaugoti, Dalia Grybauskaitė paragino JAV ir Europą diskutuoti pagarbiai. Susitikimo pirmininkas Donaldas Tuskas įgėlė, kad su tokiais draugais kaip D. Trumpas nereikia ir priešų, bet ragino padaryti viską siekiant išsaugoti transatlantinius ryšius, pašlijusius ir dėl prekybos, ir dėl Jeruzalės ateities.

Bandė visi trys, visi skirtingai, ir nepavyko niekam. Net artimiausi JAV sąjungininkai apie Donaldo Trumpo sprendimą trauktis iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos sužinojo iš jo kalbos per televiziją. Prancūzijos, Britanijos ir Vokietijos lyderiai veda Europos Sąjungą ieškoti būdų, kaip išsaugoti susitarimą. Lietuvos vadovė prisijungia prie trijų susitarimą pasirašiusių Europos galybių vertinimo .

„Žinoma, tai didžiulė žala Irano branduolinio nusiginklavimo procesui. Bet taip pat suprantamame, kad pasirašytą susitarimą galima gerinti. Norėtume panaudoti šią galimybę pasilikti susitarime, kalbėtis su Iranu, jį įtikinti, kontroliuoti jo programas, kad išvengtume Irano stūmimo priešinga kryptimi ir grįžimo prie branduolinių programų“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Bendrijos lyderiai sutarė mėginti susitarimą išsaugoti, bet tai gali reikšti sprendimą mesti iššūkį Amerikai. Bendrija jau pradėjo ieškoti būdų, kaip apsaugoti savo verslą nuo Vašingtono sankcijų. Tačiau stambusis verslas, atrodo, renkasi geriau jau neerzinti kur kas galingesnės Amerikos ir viena bendrovė po kitos traukiasi iš Irano.

„Visos Europos Sąjungos narės laikosi bendros nuomonės, kad susitarimas – netobulas. Bet visi mes už jo išlaikymą. Ir šiuo pagrindu norime derėtis su Iranu dėl įvairių klausimų, pavyzdžiui, balistinių raketų programos“, – teigia Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Apie JAV „kaprizingą agresyvumą“ aštriausiai pasisakė susitikimo Sofijoje pirmininkas – vienas Donaldas apie kitą Donaldą.

„Po pastarųjų prezidento Trumpo sprendimų gali kilti mintis, kad su tokiais draugais kam mums dar priešai? Bet, nuoširdžiai, Europa turėtų dėkoti prezidentui Trumpui, nes dėl jo atsikratėme visų iliuzijų. Jis privertė suprasti, kad kliautis galime tik savimi. Bet Europa privalo padaryti viską, kad, nepaisant nūdienos nuotaikų, išsaugotų transatlantinį ryšį“, – sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Daugiau – įraše.