Pasaulyje

2018.05.15 15:19

EK neįtikino Lenkijos siūlomos reformos riboti politikų įtaką teismams

Europos Komisijos neįtikino Lenkijos siūlomos reformos riboti politikų įtaką teismams, ir Varšuvai suteikta iki birželio 26-osios išvengti baudžiamosios procedūros.  

Įstatymų pataisos pirmadienį pristatytos Europos Sąjungos ministrams. Jos apribotų, kokius senus verdiktus galės persvarstyti Aukščiausiasis teismas, o teisėjų skyrimo galias perduotų iš teisingumo ministro prezidentui.

Artėjant deryboms dėl Europos Sąjungos biudžeto, Varšuva pakeitė retoriką ir nebežada, kad nepasiduos „Briuselio šantažui“. Bet Europos Komisija sako, kad pažangos reikia gerokai daugiau, ir kad derybos negali tęstis be galo.

„Per pastarąsias porą savaičių pažangos padaryta, bet ne tiek, kad pasakytume, jog pašalinta sistemiška grėsmė teisės viršenybei. Todėl dialogą turime tęsti, tačiau dialogas savaime nėra tikslas. Dialogas turi vesti prie pamatuojamų ir tvirtų rezultatų. Tai pat perdaviau ministrams, kad šis dialogas negali tęstis be galo. Kažkada turime prieiti ir prie išvadų“, – sakė Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas.

Jei per kitą ministrų susitikimą birželio 26-ąją abejonės nebus išsklaidytos, Komisija gali siūlyti valstybių vadovams balsuoti, ar pripažinti Lenkiją pažeidžiant teisės viršenybę.

Tiesa, Vengrija žada neleisti atimti Varšuvos balso teisės Bendrijoje.