Pasaulyje

2018.05.15 14:09

JT: atrodo, kad Gazoje gali būti nušautas bet kas

ELTA 2018.05.15 14:09

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių biuras antradienį pareiškė susidaręs įspūdį, kad Izraelio pajėgos gali nušauti bet kurį Gazos Ruože protestuojantį palestinietį, neatsižvelgdamos į tai, ar jis kelia realią grėsmę, ar ne.

„Tai, kad kažkas priartėja prie (pasienio) tvoros, savaime nėra mirtinas, grėsmę gyvybei keliantis veiksmas, todėl tai nėra pagrindas šauti“, – Ženevoje žurnalistams sakė JT žmogaus teisių biuro atstovas Rupertas Colville`is.

„Atrodo, kad ten gali būti nušautas bet kas“, – pridūrė jis, pabrėždamas, kad tarptautinė teisė, kuri taikoma ir Izraeliui, aiškiai nurodo, jog „mirtina jėga gali būti naudojama tik kaip paskutinė priemonė, o ne pati pirmoji“.

„Negalima sakyti: „tai – „Hamas“, todėl taip elgtis galima“, – pabrėžė R. Colville`is, panašu, atmesdamas Izraelio mėginimus paaiškinti, kodėl per susirėmimus žuvo tiek daug palestiniečių.

Izraelis teigia, kad už pastarosiomis savaitėmis Gazos Ruože vykstančių protestų slepiasi anklavą valdantis islamistinis judėjimas „Hamas“, o šalis paprasčiausiai gina savo teritoriją.

R. Colville`is atkreipė dėmesį, kad tarp žuvusiųjų buvo ir palestinietis, kuriam buvo amputuotos abi kojos.

„Kokią grėsmę gali kelti žmogus amputuotomis kojomis, esantis kitoje aukštos, įtvirtintos tvoros pusėje?“ – klausė JT atstovas.

Pirmadienį Jeruzalėje įvyko JAV ambasados, perkeltos čia iš Tel Avivo, atidarymo ceremonija. Tą dieną Izraelio ir Gazos Ruožo pasienyje buvo surengtos masinės protesto akcijos. Jų metu nuo Izraelio snaiperių ugnies žuvo 59 palestiniečiai, daugiau kaip 2 tūkst. buvo sužeisti.