Pasaulyje

2018.05.15 17:25

Dėl vyriausybės spaudimo Soroso fondas traukiasi iš Vengrijos

George`o Soroso fondas antradienį pranešė stabdantis savo veiklą Vengrijoje ir persikeliantis į Vokietiją. Kaip praneša fondas, tokį sprendimą priimti paskatino represinė Viktoro Orbano vyriausybės politika.

„Dėl didėjančios represinės politikos ir teisinės aplinkos Vengrijoje Soroso fondas perkelia darbuotojus iš Budapešto į Vokietijos sostinę Berlyną“, – fondo pranešimą cituoja AFP.

Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ teigė LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybos užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė, tai brendo jau seniai – per rinkiminę kampaniją V. Orbano vyriausybė išleido apie 100 mln. eurų Soroso fondo juodinimui, o partijai „Fidesz“ triuškinamai laimėjus rinkimus, V. Orbanas pasijuto gavęs mandatą dar energingiau kovoti su šia liberalia organizacija.

2017 m. vasarą milijardierius G. Sorosas išreiškė susirūpinimą, kad Vengrijos premjeras V. Orbanas vadovauja vis labiau korumpuotai politinei sistemai.

Birželio mėnesį Vengrijos parlamento priimtas įstatymas įpareigoja nevyriausybines organizacijas, per metus iš užsienio gaunančias daugiau nei 24 tūkst. eurų paramos, užsiregistruoti „užsienio finansuojamomis organizacijomis“. Priešingu atveju joms gali tekti nutraukti savo veiklą.

„Tokio požiūrio ne gali atlaikyti ne tik Atviros visuomenės fondas, bet ir tokia organizacija kaip „Amnesty International“, kuri taip pat žada trauktis iš Vengrijos“, – priduria J. Paškevičiūtė.

Vengrijos premjero manymu, siekdami Europoje integruoti į žemyną plūstančius imigrantus, ES lyderiai ir G. Sorosas siekia „naujos, maišytos, islamizuotos Europos“.

Tačiau net ir Europos Komisijos išreikštas pasmerkimas nepakeitė V. Orbano vyriausybės politikos.

Pats G. Sorošas yra gimęs Budapešte. Didelę dalį savo kapitalo, kuris dabar siekia apie 25 mlrd. dolerių, paskyrė labdaros veiklai: remia demokratijos plėtrą, visuomenės skaidrumą, demokratines institucijas. Sorošo fondas veiklą Vengrijoje pradėjo 1984 metais.

Pats Vengrijos premjeras V. Orbanas taip pat yra pasinaudojęs Sorošo fondo parama – gavęs fondo stipendiją jis turėjo progą studijuoti Oksforde. 

Išsamiau – įraše.