Pasaulyje

2018.05.14 22:19

Buvęs dviejų Baltijos šalių draugų JAV Senate patarėjas konsultuoja prorusišką partiją Latvijoje

15min.lt2018.05.14 22:19

Buvęs aukšto rango patarėjas Christianas Ferry, dirbęs su dviem Baltijos šalių draugais JAV Kongrese – senatoriais Lindsey Grahamu ir Johnu McCainu, dabar padeda prorusiška laikoma Latvijos partijai „Santarvė“ rengtis šiemet rudenį įvyksiantiems prezidento rinkimams, skelbia žurnalistinių tyrimų centras „Re:Baltica“.

Ch. Ferry anksčiau yra dirbęs L. Grahamo kampanijos vadovu ir J. McCaino kampanijos vadovo pavaduotoju. Abu šie senatoriai yra aršūs Rusijos valdžios kritikai, o 2016 metų pabaigoje lankėsi Baltijos šalyse.

Bet dabar amerikiečio paslaugomis naudojasi Rygos meras Nilas Ušakovas – jo vadovaujama partija „Santarvė“, kurią daugiausia remia Latvijos rusakalbiai rinkėjai, ruošiasi spalio parlamento rinkimams.

„Aš padedu strateginiais politiniais patarimais“, – „Re:Baltica“ patvirtino pats Ch. Ferry.

N. Ušakovas Rygos mero pareigas eina jau devynerius metus, o partija „Santarvė“ turi daugiausia deputatų Latvijos parlamente.

Tačiau partija nacionalinėje politikoje nedalyvauja, kadangi daugelis kitų politinių jėgų „Santarvę“ laiko Kremliui palankia partija ir atsisako su ja formuoti koaliciją.

„Santarvė“ tik pernai patyliukais nutraukė bendradarbiavimo susitarimą su Rusijos valdančiąja partija „Vieningoji Rusija“.

Dabar, regis, N. Ušakovas nusprendė pasikviesti į pagalbą amerikietį – ekspertų teigimu, Ch. Ferry keliama užduotis – užglaistyti akis badantį faktą, kad „Santarvė“ Latvijoje laikosi prorusiškų pozicijų įvairiais geopolitiniais klausimais.

Paklaustas apie Ch. Ferry darbą Latviją, L. Grahamo atstovas Kevinas Bishopas tiesiog atsakė: „Senatoriaus Grahamo nuomonė apie Rusiją ir Vladimirą Putiną gerai žinoma.“

Ch. Ferry ir anksčiau yra dirbęs Rytų Europoje. Jis ėjo strateginio konsultanto pareigas kompanijoje „Davis Manafort“, kurią įkūrė buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjas Paulas Manafortas ir Rickas Davisas, ir padėjo Ukrainos eksprezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Pastarajam „Davis Manafort“ irgi turėjo padėti sušvelninti įvaizdį – kad V.Janukovyčius nebūtų laikomas prorusišku. Po 2014 metų revoliucijos V. Janukovyčius pabėgo iš Ukrainos į Rusiją.

Ch. Ferry „BuzzFeed News“ teigė, kad su N. Ušakovu susipažino Vašingtone, bendro draugo Davido Merkelo dėka.

„Davidas žinojo apie mano sėkmingą darbą Pietų Amerikoje ir apie mero Ušakovo žavėjimąsi buvusiais mano bosais – Johnu McCainu bei Lindsey Grahamu“, – elektroniniame laiške rašė Ch.Ferry.

N. Ušakovo pozicija santykių su Rusija klausimu komplikuota. Jis puikiai žino, kad už „Santarvę“ daugiausia balsuoja Latvijos rusakalbiai, tad griežčiau smerkti agresyvią V. Putino režimo užsienio politiką nesiryžta.

Ir nors Rygos meras remia Latvijos narystę Europos Sąjungoje bei NATO, jis viešai kritikuoja Bendrijos Rusijai po Krymo aneksijos ir karo Donbase įplieskimo paskelbtas sankcijas.

Be to, N. Ušakovas apskritai viešai nekritikuoja Krymo aneksijos, o „Santarvės“ deputatai parlamente balsavo prieš oficialų Rusijos veiksmų Ukrainoje pasmerkimą.

Tais pačiais 2014-aisiais N. Ušakovas nuskrido į Maskvą ir pats paskelbė nuotraukų, kuriose jis matomas šalia Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo, Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovo patriarcho Kirilo bei Maskvos mero Sergejaus Sobianino.

Vis dėlto Ch. Ferry tikino, esą su N. Ušakovu dirba dėl to, kad jis pastaruoju metu ėmė elgtis vis proeuropietiškiau ir suformavo aljansus su socialdemokratų partijomis Vokietijoje bei Švedijoje.

Be to, N. Ušakovas neretai lankosi Vašingtone, o vizitais nori parodyti, kad yra provakarietiškas. Antai pernai gruodį jis Vašingtone pakvietė į vakarienę užsienio politikos ekspertus.

Anot vieno renginio dalyvio, bendravusio su „Re:Baltica“, N. Ušakovas stengėsi pabrėžti, kad remia NATO, Europą ir yra provakarietiškas.

„Jis sakė, kad jo vakarietiškumas atgrasė dalį jo rinkėjų, tad kartais jis turi atsargiai kalbėti viešai. Žinau, kad daug kas abejoja Ušakovu ir mano, kad jis yra rusiškas Trojos arklys Latvijoje. Bet turiu pasakyti, kad jis paliko gerą įspūdį“, – kalbėjo renginio Vašingtone dalyvis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.