Naujienų srautas

Pasaulyje2018.05.14 22:23

Pasaulio lyderiai: JAV ambasados perkėlimas pakurstys įtampą Artimuosiuose Rytuose

BNS 2018.05.14 22:23

Tiek JAV draugai, tiek priešai pirmadienį kritikavo Vašingtoną, atidariusį savo ambasadą Jeruzalės mieste, ir tvirtino, kad šis žingsnis pakurstys įtampą Artimuosiuose Rytuose.

Pagrindinė Jungtinių Valstijų sąjungininkė Didžioji Britanija pakartojo savo prieštaravimą ambasados perkėlimui, o Irano parlamento pirmininkas pareiškė, jog šis žingsnis pademonstravo, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra „siauraprotis“ ir „nesugeba įvertinti ilgalaikių savo veiksmų pasekmių“.

„Tokie veiksmai padidins įtampą ir nesaugumą pasaulyje“, – pareiškė Ali Larijani, dar pridūręs, kad į juos neliks „neatsakyta“.

JAV ambasados Jeruzalėje atidarymo ceremonija, kurioje dalyvavo D. Trumpo dukra Ivanka ir jos sutuoktinis Jaredas Kushneris, vyko po to, kai Izraelio pajėgos numalšino audringus protestus prie sienos su Gazos Ruožu ir nukovė dešimtis palestiniečių.

„Nesutinkame su JAV sprendimu perkelti savo ambasadą į Jeruzalę ir pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine prieš pasiekiant galutinį susitarimą dėl (jos) statuso“, – sakė britų premjerės Theresos May atstovas.

„Britanijos ambasada Izraelyje veikia Tel Avive ir neturime jokių planų ją perkelti“, – pridūrė jis.

Pagal 1993-ųjų Oslo taikos susitarimus, prižiūrėtus tuometinio JAV prezidento Billo Clintono, Jeruzalės statusas, įskaitant ir klausimą, ar Rytų Jeruzalė bus Palestinos valstybės sostinė, turi būti nustatytas per tolimesnes derybas.

Prancūzija taip pat pasisakė prieš JAV sprendimą perkelti savo ambasadą ir kaip ir daugelis kitų kritikų pabrėžė, kad šis žingsnis pažeidė „nedviprasmiškas“ tarptautinės teisės normas ir Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas.

Londone pirmadienį viešėjęs Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė, jo teigimu, „labai, labai nevykusį“ JAV žingsnį ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos prarado „tarpininko vaidmenį“ Artimųjų Rytų taikos procese.

JAV dabar yra „dalis problemos“

„Savo naujausiu žingsniu Amerika pasirinko būti problemos, o ne sprendinio dalimi ir prarado savo tarpininko vaidmenį Artimųjų Rytų taikos procese“, – strateginių studijų centre „Chatham House“ pareiškė R. T. Erdoganas.

„Mes dar kartą atmetame šį sprendimą, kuriuo pažeidžiama tarptautinė teisė ir prieštaraujama Jungtinių Tautų rezoliucijoms“, – sakė jis.

„Šis sprendimas... padidins įtampą ir įžiebs dar didesnę ugnį tarp bendruomenių“, – pridūrė Turkijos lyderis.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas taip pat pakartojo, kad Maskva prieštarauja tokiam Vašingtono žingsniui.

„Tvirtai tikime, kad yra netinkama tokiu būdu vienašališkai peržiūrėti tarptautinės bendruomenės sprendimus“, – pareiškė jis.

S. Lavrovas po susitikimo su Rusijos gynybos ministru ir Egipto užsienio reikalų bei gynybos ministrais Maskvoje sakė, kad jo šalis „keletą kartų siūlė platformą deryboms dėl Jeruzalės statuso“.

Maroko karalius Mohammedas VI savo laiške palestiniečių lyderiui Mahmudui Abbasui rašė, kad „susirūpinęs stebi“, kaip JAV pripažįsta Jeruzalę Izraelio sostine, pranešė naujienų agentūra MAP.

Egipto užsienio reikalų ministerija savo pranešime „stipriai pasmerkė“ Izraelio jėgos panaudojimą prieš palestiniečių civilius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi