Pasaulyje

2018.05.14 10:04

Irano ministras J. Zarifas gelbės susitarimą dėl branduolinės programos

Irano užsienio reikalų ministras pirmadienį Maskvoje aptars galimybę išsaugoti susitarimą dėl branduolinės programos. Sekmadienį Javadas Zarifas lankėsi Kinijoje, antradienį derėsis su Europos šalimis. Donaldui Trumpui pasitraukus iš susitarimo, Iranas sako, kad gali jo laikytis, jei per porą mėnesių kitos šalys išsaugos palankias sąlygas. Bet neaišku, ar Europai tai leis padaryti Amerika. Vienas administracijos narys pagrasino sankcijomis europiečiams, kitas sakė, kad sieks su jais dirbti kartu ir rengti naują susitarimą.

Be Amerikos, ir Kinija, ir Rusija, ir trys Europos Sąjungos šalys pasirašė susitarimą dėl Irano branduolinės programos ir visos pasmerkė D. Trumpo sprendimą iš jo pasitraukti, nepateikiant alternatyvų. Teheranas pasiuntė užsienio reikalų ministrą su visomis jomis aptarti, ar galima susitarimą išsaugoti, ir pirmoje stotelėje iš trijų, Pekine, J. Zarifas minėjo, kad tikisi susidaryti aiškų vaizdą dėl būsimo susitarimo, bet jo pavaduotojas cituojamas, kad jam pasiūlyti Europos šalys gaus du mėnesius.

Prieš išvykdamas, J. Zarifas pakartojo perspėjimą, kad priešingu atveju bus atnaujintas plataus masto urano sodrinimas. Įtakingi Irano konservatoriai spaudžia nuosaikųjį prezidentą jau dabar trenkti durimis. Bet jis gavo progą parodyti pasauliui, kad dabar Iranas taisyklių laikosi, o Amerika laužo.

„Tai reiškia moralės, diplomatijos ir deramų politinių manierų, taip pat tarptautinių taisyklių mindymą. Jei penkios liekančios susitarime šalys žengs su mumis, vykdys įsipareigojimus ir užtikrins Irano pusei, kad susitarimo nauda Irano Islamo Respublikai bus išsaugota, mes pasiliksime, nepaisydami Amerikos ir sionistų režimo norų“, – kalba Irano prezidentas Hassanas Rouhani.

Bet tai reiškia, kad Prancūzija, Vokietija ir Didžioji Britanija turėtų mesti iššūkį D. Trumpui ir J. Zarifas antradienį Briuselyje aiškinsis, ar tai įmanoma. Pirmadienį Londone pozicijas derins Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos ministrai. Bet jiems vargu, ar padeda prieštaringi dviejų D. Trumpo administracijos vanagų žodžiai. Nacionalinio saugumo patarėjas sekmadienį pagrasino, kad Europos bendrovėms, siekiančioms išsaugoti verslą su Iranu, gali būti įvestos sankcijos. O diplomatijos vadovas prabilo, kad su europiečiais derėsis.

„Tikiuosi, kad per ateinančias dienas ir savaites sudarysime susitarimą, kuris iš tiesų veikia, saugo pasaulį nuo Irano blogo elgesio – ne tik branduolinės programos, bet ir raketų bei kenksmingo elgesio“, – sako JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Pats D. Trumpas suteikė verslui iki pusės metų nutraukti ryšius su Iranu, bet sankcijos atsilieps visų pirma Europos bendrovėms, nes Kinijos ir Rusijos verslas seniai rado aplinkinių kelių, išvengiant atsiskaitymų doleriais. Bet Vokietija pripažino, kad apsaugoti savo bendroves nuo Vašingtono sankcijų bus sunku, belieka įkalbinėti jų neįvesti.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.