Pasaulyje

2018.05.12 10:27

Irake – pirmieji rinkimai po pergalės prieš IS

ELTA2018.05.12 10:27

Irako šeštadienį vyksta pirmieji parlamento rinkimai nuo to laiko, kai šalis paskelbė pergalę prieš teroristinę „Islamo valstybę“ (IS).

Iš viso balso teisę Irake turi apie 24,5 mln. rinkėjų. Rinkimų metu šalyje stipriai padidintas saugumas – nepaisant smarkiai sumažėjusių susirėmimų skaičių, džihadistų pavojus vis dar išlieka labai aukšto lygio.

Šaltiniai naujienų agentūrai AFP teigė, kad saugoti rinkimų apylinkes yra pasiruošę apie 900 tūkst. policininkų ir karių. Nors IS nebeteko visų Irake kontroliuojamų teritorijų, į pogrindį pasitraukusi grupuotė vis dar yra pajėgi vykdyti teroristinius išpuolius.

Irako politinė situacija rinkimų dieną yra smarkiai fragmentuota – dominuojantys šiitai yra susiskaidę, sunitai atsidūrę nuošalyje, o kurdų stovykloje po praėjusių metų nepriklausomybės referendumo vyrauja netvarka. Tuo tarpu rinkėjų nepasitenkinimas yra praktiškai visuotinis – dauguma šalies žmonių yra pasipiktinę, kad politinėje arenoje dominuoja tie patys abejotinos reputacijos asmenys.

Ministras pirmininkas Haideras al-Abadis, į valdžią atėjęs IS siautėjimo laikotarpiu 2014-aisiais, siekia dar vienos kadencijos ir prisiima nuopelnus už pergalę prieš džihadistus bei nugalėtą kurdų nepriklausomybės judėjimą.

Pagrindiniais H. al-Abadžio konkurentais įvardijami du politikai. Vienas jų – buvęs premjeras Nuris al-Malikis, kuris dažnai buvo kaltintas sektantiškumo skatinimu bei teritorijų IS praradimu, bet politikas sulaukia palaikymo iš radikalesnio elektorato.

Kitas konkurentas – buvęs susisiekimo ministras Hadis al-Ameris, kuris vadovavo Irano remiamoms sukarintoms grupuotėms, kovojusioms išvien su Bagdadu prieš IS.

Iš viso į parlamentą pretenduoja net daugiau kaip 7 tūkst. kandidatų. Sudėtinga Irako rinkimų sistema reiškia, kad yra labai maža tikimybė, jog kuris nors politinis blokas surinks daugumą 329 vietas turinčiame parlamente.

Rinkimų apylinkės Irake veiks iki 18 val. vietos ir Lietuvos laiku. Manoma, kad pirminiai rezultatai bus paskelbti per tris dienas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.