Pasaulyje

2018.05.11 19:33

Lenkijos ir Čekijos vadovai stiprina „Vyšegrado frontą“

Lenkijos ir Čekijos vadovai skelbia siekiantys stiprinti Vidurio Europos vienybę ir priešintis tam, ką jie vadina Europos Sąjungos (ES) mėginimais primesti sprendimus, pažeidžiančius suverenumą.

Tuo tarpu Vengrijos premjeras paragino Europos Sąjungą atsisakyti košmarų apie Jungtines Europos Valstybes. Prisaikdintas trečiai iš eilės kadencijai Viktoras Orbanas užsiminė apie planus valdyti dar 12 metų ir pareiškė, kad pirmas žingsnis į laisvų valstybių bendriją turi būti kitoks požiūris į migraciją.

Artėjant deryboms dėl Europos Sąjungos milijardų naujajame 7 metų Bendrijos biudžete Čekijos ir Lenkijos prezidentai kalba apie poreikį stiprinti Vyšegrado frontą, ypač kai ir didieji mokėtojai Vakarų Europoje ir Europos Komisija siekia susieti lėšų skyrimą su pagarba Bendrijos vertybėms, tokioms kaip teisės viršenybė.

„Sutariame, kad turime dirbti kuo glaudžiau Vyšegrado grupėje, nes tik veikdami drauge, tik subūrę bendrą frontą, būsime iš tiesų įtakingi ir kituose formatuose, pavyzdžiui, Europos Sąjungoje“, – sako Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

Europos Sąjungą nuolat kritikuojantis ir Rusiją giriantis Čekijos vadovas įžiūri mėginimus suskaldyti ketverto vienybę ir primesti Europos Komisijos požiūrį, neva pakertantį valstybių narių suverenumą.

„Tai nereiškia, kad Europos Sąjungos idėja turi būti atmesta. Veikiau – kad Lenkija, Čekija, Vengrija ir Slovakija turėtų siekti neišardomos vienybės Europos Sąjungoje bendriems interesams ginti“ teigia Čekijos prezidentas Milošas Zemanas.

Išsamiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.