Naujienų srautas

Pasaulyje2018.05.09 16:00

Irano lyderis: be Europos garantijų šalis trauksis iš susitarimo

BNS 2018.05.09 16:00

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei trečiadienį sakė, jog Teheranas pasitrauks iš istorinio 2015 metų susitarimo dėl jo branduolinės programos, jei susitarimą pasirašiusios Europos šalys nepateiks tvirtų garantijų, kad prekybiniai santykiai tęsis ir po JAV pasitraukimo.

Per televizijos transliuotą kalbą kreipdamasis į Irano vyriausybę A. Khamenei sakė: „Girdime, kad norite tęsti... susitarimą su trimis Europos šalimis. Aš šiomis trimis šalimis nepasitikiu.“

„Jei jums nepavyks gauti geriausių garantijų – o aš tikrai abejoju, kad pavyks – tą akimirką nebegalėsime taip tęsti, – pareiškė A. Khamenei. – Jei norite sudaryti susitarimą, gaukite realias garantijas, antraip rytoj jie padarys tą patį ką ir Jungtinės Valstijos.“

Ajatola kalbėjo kitą dieną po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad JAV traukiasi iš susitarimo, kuriuo mainais į sankcijų sušvelninimą buvo apribota Irano branduolinė programa.

Kitos susitarimo dalyvės – Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Kinija ir Rusija – nepritarė JAV sprendimui ir užsiminė norinčios stengtis su Teheranu išsaugoti susitarimą.

Pasak A. Khamenei, Irano vyriausybės laukia didelis išbandymas išsaugoti „iraniečių liaudies orumą ir didybę“.

Jis taip pat perspėjo nepasitikėti užsienio lyderiais: „Jų žodžiai beverčiai. Šiandien jie sako viena, o rytoj kita. Jie neturi gėdos.“

Nors seniai nepasitiki Jungtinėmis Valstijomis, A. Khamenei parėmė susitarimą, kai jis buvo pasirašytas, net sakė, kad tai gali tapti pagrindu tolesnėms deryboms.

Tačiau netrukus paaiškėjo, kad daugelį privalumų pagal susitarimą vis tiek blokuoja tebegaliojančios JAV sankcijos, todėl jis ėmė jo nepalaikyti.

Pernai A. Khamenei sakė, kad susitarimą reiktų panaikinti, jei pasitrauktų Vašingtonas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi