Pasaulyje

2018.05.09 15:30

Europa siekia išsaugoti branduolinį susitarimą su Iranu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.09 15:30

Prancūzijos prezidentūra skelbia padarysianti viską, kad apgintų Europos verslo interesus Irane po to, kai Europos lyderiams nepavyko įtikinti Donaldo Trumpo ir šiąnakt Jungtinės Valstijos pareiškė besitraukiančios iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Vokietijos, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės atstovai kitą savaitę derėsis su Irano atstovais dėl galimybės išsaugoti susitarimą. Irano prezidentas pažadėjo skirti šiek tiek laiko deryboms, bet joms nepavykus pagrasino atnaujinti urano sodrinimą.

Vokietijos, Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministrai pirmadienį susitiks aptarti bendros pozicijos, vėliau, kitą savaitę, vyks susitikimas su Irano atstovais.

Irano Parlamento pirmininkas Ali Larijani pareiškė, kad ateinančios derybų savaitės parodys, ar Europos Sąjunga turi pakankamai politinio svorio, kad galėtų spręsti tarptautinius iššūkius.

„Jei Europa ir svarbios valstybės, tokios kaip Rusija ir Kinija, užpildys šį tarptautinį vakuumą dėl susitarimo, galbūt bus rastas būdas tai pratęsti. Kitu atveju priversime juos pajusti savo veiksmų padarinius. Jie turi suprasti, kad tokiomis aplinkybėmis Iranas nėra įsipareigojęs išlaikyti tą pačią padėtį dėl branduolinio ginklo, kokia buvo anksčiau“, – sakė A. Larijani.

Prieš trejus metus pasirašytą susitarimą dėl Irano branduolinės programos D. Trumpas vadina „blogiausiu visų laikų sandoriu“. Kritikuoja jį dėl trijų esminių aspektų. Jis neriboja balistinių raketų programos, nedraudžia Iranui plėsti įtakos regione bei yra laikinas – juo Irano branduolinės ambicijos pažabojamos tik 10-čiai metų. Pasitraukdamas iš susitarimo D. Trumpas tvirtina siekiantis, kad pavojingiausias ginklas neatsidurtų, jo žodžiais tariant, svarbiausio terorizmo rėmėjo rankose.

„Po šių konsultacijų man aišku, kad negalime užkirsti kelio Irano branduolinei bombai su yrančia, supuvusia dabartinio susitarimo struktūra. Irano susitarimas ydingas iš pagrindų. Jei nieko nedarysime, tiksliai žinome, kas nutiks: per trumpą laiką svarbiausias pasaulio terorizmo rėmėjas pasieks ribą, kai galės įsigyti pavojingiausią pasaulio ginklą“, – teigia D. Trumpas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Susitarimo šalininkai sako, kad tie dešimt metų būtent tam ir buvo numatyti, kad paskatintų daugiau diskusijų su Iranu ir būtų galima rasti sutarimą dėl Vakarams nerimą keliančių aspektų. Irano prezidentas kaltina D. Trumpą priėmus vienašališką sprendimą.

Kad sprendimas paveiks tarptautinį pasitikėjimą Jungtinių Valstijų susitarimais, įsitikinęs ir buvęs Baltųjų rūmų derybininkas dėl Irano susitarimo prezidento Obamos laikais Robertas Malley. Šį sprendimą vertina kaip lemsiantį didžiausius padarinius per visą prezidento kadenciją, o poveikis pasireikš daugybe aspektų.  Tai paveiks ir Jungtinių Valstijų bei Europos bendradarbiavimą. Neabejotinai paveiks ir kitą pasaulio su viltimi laukiamą branduolinį susitarimą – dėl Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo.

„Akivaizdu, kad tai nepadės transatlantiniams santykiams tarp Europos ir Jungtinių Valstijų. Tačiau kas nutiks Šiaurės Korėjoje? Tai vyksta prieš pat labai svarbų prezidento Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio susitikimą dėl branduolinio nusiginklavimo. Jei jūs sėdėtumėte Pchenjane ir matytumėte, kaip prezidentas Trumpas išsižada sandorio, kurį neseniai sudarė jo pirmtakas, ar norėtumėte pasirašyti su juo susitarimą? Kai jie girdi, kad kalbame apie režimo pakeitimą Irane, ar tai įtikiną Pchenjaną atsisakyti branduolinio ginklo, kurį jis vertina kaip garantiją prieš režimo pakeitimą. Manau, atsakymas akivaizdus“, – sako R. Malley.

Išsamiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt