Pasaulyje

2013.07.09 08:27

Pradedamos istorinės JAV ir ES derybos dėl laisvosios prekybos

Edvardas Špokas, LRT Radijo naujienų tarnyba, LRT.lt2013.07.09 08:27

Vašingtone pusantro šimto JAV ir ES atstovų pradėjo derybas dėl laisvosios prekybos sutarties. Jei derybininkams pavyks per pusmetį susitarti, bus įkurta didžiausia pasaulyje laisvosios prekybos zona.

Vašingtone pusantro šimto JAV ir ES atstovų pradėjo derybas dėl laisvos prekybos sutarties. Jei derybininkams pavyks per pusmetį susitarti, bus įkurta didžiausia pasaulyje laisvosios prekybos zona.

Istorinės derybos išsaugotos nepaisant Briuselyje kilusio pasipiktinimo, kad amerikiečiai galėjo šnipinėti ES biuruose. Per savaitę truksiantį pirmąjį derybų raundą derybininkai ketina aptarti derybines pozicijas – vienijančius ir skiriančius klausimus – ir pradėti derinti tekstus.

24 grupėse derybininkai spręs ir dėl muitų panaikinimo tarp JAV ir ES bei vienodo prekių ir paslaugų reguliavimo. Vienas iš klausimų bus ir dėl automobilių: jei pavyks sutarti, lietuviams, pavyzdžiui, nebereikės iš JAV importuotiems automobiliams keisti žibintų.

Daugiausiai nesutarimų gali kilti dėl žemės ūkio rinkos, taip pat dėl amerikiečių noro, kad Europa atvertų sienas genetiškai modifikuotiems maisto produktams. Tuo metu Europa siekia, kad JAV viešuosiuose pirkimuose be apribojimų galėtų dalyvauti ir ES šalys.

Pirmasis derybų raundas truks iki penktadienio. Vėliau numatyti dar mažiausiai du susitikimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.