Pasaulyje

2018.05.08 08:31

Tikimasi N. Pašiniano išrinkimo Armėnijos premjeru

Armėnija antradienį laukia krizės atomazgos: parlamentas turėtų ministru pirmininku išrinkti protestų lyderį Nikolą Pašinianą. Savo šansus pirmadienį vakare dideliame mitinge jis įvertino 95 procentais. Prieš savaitę jis irgi buvo iškeltas, bet tąsyk valdančioji respublikonų partija netikėtai atmetė jo kandidatūrą.  

Kilusi nauja pasipiktinimo banga privertė nuverstojo premjero rėmėjus atsitraukti. Jie pažadėjo pereiti į opoziciją, bet perspėjo, kad N. Pašinianas be respublikonų paramos valdyti nesugebės.

Jei parlamentas ir antradienį neišrinktų premjero, konstitucija numato rengti rinkimus, o kaip tik to N. Pašinianas ir siekė.

„Manau, politinė žinia labai aiški: esame pasirengę paremti pastangas rasti išeitį, neleisti politinei krizei pavirsti valstybės institucijų krize, nes mūsų laukia daug iššūkių aplinkui ir regione. Nedrįstume paversti padėties Armėnijos politiniame peizaže dar sunkiau nuspėjama. Taigi mums reikia vyriausybės ir premjero“, – tvirtina Armėnijos respublikonų partijos vadovo pavaduotojas Armenas Ašotianas.

Respublikonai parlamente tebeturi daugumą, net kai protestai nuvertė partijos veteraną, ilgametį prezidentą ir premjerą Seržą Sargsianą. Partija žada pereiti į opoziciją. Vadinasi, N. Pašinianui teks vadovauti mažumos vyriausybei, ir respublikonai jau leidžia suprasti, kad su jais jam teks skaitytis.

Tiesa, jie sako nesieksiantys sužlugdyti N. Pašiniano ir taip grįžti į valdžią – esą svarbiau šalies likimas. Bet, atrodo, kad jie kliaujasi menka buvusio laikraščio redaktoriaus ir kovotojo su korupcija politine patirtimi – aiškios programos jis neturi. O kai lūkesčiai tokie dideli ir tokie skirtingi, kai tauta tokia nusivylusi, N. Pašinianui bus sunku greitai patenkinti norą geriau gyventi.

„Tai tik prasideda. Žmonės kels klausimus, o į klausimus reikės atsakymų. Nes atsakymai, kuriuos duodi tik siekdamas valdžios, yra aiškiai populistiniai. Pavyzdžiui, kad visas bus gerai, kai jų neliks. Bet populizmu ilgai negyvensi – teks ką nors daryti, o tai, žinoma, sukels nepasitenkinimo“, – perspėja Kaukazo instituto analitikas Aleksandras Iskanderianas.