Pasaulyje

2018.05.07 15:22

V. Putinas prisaikdintas ketvirtajai kadencijai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį buvo prisaikdintas ketvirtai kadencijai per iškilmingą ceremoniją Kremliuje ir galės vadovauti šaliai tolesnius šešerius metus. Po kovą laimėtų prezidento rinkimų jis šaliai vadovaus iki 2024-ųjų.

Lietuva į iškilmes Kremliaus Andrejaus salėje pasiuntė ambasados Maskvoje laikinąjį reikalų patikėtinį Giedrių Galkauską, nes ambasadorius Remigijus Motuzas lydi ministrą Liną Linkevičių per vizitą Uzbekistane.

Į šią salę ilgais koridoriais per Georgijaus ir Aleksandro sales V. Putinas ėjo iš savo darbo kabineto Kremliuje.

Trumpa kelionė automobiliu iš pirmojo Kremliaus korpuso iki didžiųjų rūmų. Limuzinas – projekto „Kortež“ mašina pagaminta Rusijoje. Šįkart buvo atsisakyta šventinio kortežo į Kremlių Maskvos gatvėmis. Šiemet į inauguraciją pakviesta apie 5 tūkst. žmonių, gerokai daugiau nei paprastai, bet ceremonija kuklesnė – esą kad nepiktintų visuomenės.

„Užtikrinu, kad mano gyvenimo, darbo tikslas bus, kaip ir iki šiol, tarnauti žmonėms. Man tai aukščiau visko“, – sakė V. Putinas, padėjęs  ranką ant specialiai pagamintos konstitucijos kopijos.

Jam ištarus 33 žodžių priesaiką nuskambėjo Rusijos valstybinis himnas.

Po inauguracijos V. Putinas didžiajame Kremliaus kieme priėmė Kremliaus pulko paradą, dalyvavo trumpose pamaldose Kremliaus Apreiškimo katedroje. Jeigu V. Putinas išbus visą ketvirtą kadenciją, pagal valdymo trukmę beveik prilygs Josifui Stalinui.

Per pastarąją kadenciją V. Putinas atplėšė nuo Ukrainos Krymą, Rusijos pajėgos padeda separatistams Ukrainos rytuose, Sirijoje – palaiko Basharo al Assado režimą, santykiai su Vakarų valstybėmis lyginami su Šaltojo karo laikais.

V. Putino kritikai prasidedančią 6 metų kadenciją jau pažymėjo protestais dešimtyse miestų – per demonstracijas viso sulaikyta daugiau nei 1500 žmonių.

Protestus, vedamus šūkio „Jis mums – ne caras“, organizavo opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas.

Kovą vykusius prezidento rinkimus, kuriuose V. Putinas surinko apie 77 procentus balsų, tarptautiniai stebėtojai yra apibūdinę kaip „pasirinkimą be realios konkurencijos“.

Apžvalgininkų teigimu, palaikantieji V. Putiną neretai mato kaip stabilumo garantą, tuo metu kai šalies santykiai su Vakarais įtempti, o užsienio šalis krečia politiniai neramumai.