Pasaulyje

2018.05.06 21:30

Vokietijos prezidentas sako matantis reikšmingus transatlantinių ryšių pokyčius

BNS 2018.05.06 21:30

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris sekmadienį pareiškė matantis „reikšmingus pokyčius“ transatlantiniuose ryšiuose, tarp Europos ir Jungtinių Valstijų pastaruoju metu tvyrant įtampai dėl prekybos, gynybos ir Irano branduolinio susitarimo klausimų.

Prezidentas tvirtino, kad Europos Sąjunga (ES), ilgus metus besimėgavusi Jungtinių Valstijų karine parama, turi „užaugti“ ir „suprasti savo tarptautinę atsakomybę“.

„Tačiau atvirai kalbant, aš esu labai susirūpinęs tuo, kaip vystosi transatlantiniai santykiai“, – visuomeniniam transliuotojui ARD sakė F. W. Steinmeieris.

„Ne dėl to, kad stebiu prezidentą ir jo dirginančias „Twitter“ žinutes, bet dėl to, jog vyksta reikšmingi pokyčiai – naujoji Amerikos administracija nebemato mūsų kaip pasaulinės bendruomenės dalių, kur veikiame kartu, bet mato pasaulį kaip vietą, kur kiekvienas turi išsisukti pats“, – pridūrė jis.

Pasak prezidento, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) pastaruoju metu nuvykę į Vašingtoną „padarė gerą dalyką pabrėždami bendrus europinius interesus“ prekybos klausimais ir pareikšdami poziciją dėl Irano branduolinės sutarties.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas grasina kai kurioms šalims įvesti metalų importo tarifus, tačiau numato išimtį ES ir kitoms sąjungininkėms.

Jis taip pat užsimena, kad JAV turi nebevykdyti 2015 metų susitarimo, pagal kurį tarptautinė bendruomenė sušvelnino sankcijas Iranui mainais į tai, kad šis nesiektų pasigaminti branduolinio ginklo.

F. W. Steinmeieris prisiminė, kad Irano branduolinį susitarimą pasirašęs buvęs JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pareiškė, jog ši sutartis padėjo išvengti karo.

„Tai buvo svarbus pareiškimas, nes reikia prisiminti, kas gali nutikti, jeigu šis susitarimas vėl žlugs ir Artimuosiuose Rytuose prasidės naujas persiginklavimas“, – sakė prezidentas.

Pasak jo, neramus Artimųjų Rytų regionas „gali ir nebeišgyventi dar vieno konflikto“.

Vokietijos prezidentas taip pat perspėjo dėl augančio Vakarų atsiskyrimo nuo Rusijos prezidento Vladimiro Putino. Jis teigė, kad nors Maskva apibrėžia save per „skirtį nuo Europos, o ne bendradarbiavimą“, diplomatija turi siekti naujų „iniciatyvų ir galimybių“ vystyti dialogui.