Pasaulyje

2018.05.06 14:32

Iranas įspėjo: JAV gailėsis, jei nutrauks sutartį dėl branduolinės programos

BNS2018.05.06 14:32

Irano prezidentas Hassanas Rouhanis sekmadienį pareiškė, kad JAV pasigailės „kaip niekad anksčiau“, jei Vašingtonas nuspręs nebedalyvauti Teherano ir galingiausių pasaulių valstybių sutartyje dėl branduolinės programos. 

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino atsisakyti sutarties, kuri gegužės 12 d. turėtų būti atnaujinta. Jis reikalauja, kad sąjungininkės Europoje „ištaisytų siaubingus trūkumus“ sutartyje. Priešingu atveju JAV lyderis žada grąžinti sankcijas Irakui. 

„Jei JAV pasitrauks iš branduolinės sutarties, greitai pamatysite, kaip ši valstybė tokio sprendimo pasigailės labiau nei bet kada anksčiau. Donaldas Trumpas turi žinoti, kad mūsų žmonės yra vieningi, zionistų režimas (Izraelis) taip pat turi žinoti, jog mūsų žmonės yra vieningi“, – sakė šalies prezidentas. 

Branduolinis susitarimas pasirašytas 2015 m. tarp Irano ir Jungtinės Karalystės, Kinijos, Vokietijos, Prancūzijos, Rusijos bei JAV, kurioms tuo metu vadovavo Barakas Obama. 

Pagal šią sutartį sankcijos Iranui panaikintos mainais už įsipareigojimą atsisakyti branduolinio ginklo programos. Tačiau Teheranas tvirtina, kad, nors ir laikosi sutarties iš savo pusės, įsipareigojimai esą nėra vykdomi jo atžvilgiu.

Įkalbinėti vyksta B. Johnsonas

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas sekmadienį išvyko į JAV, kur pirmiausia sieks įtikinti prezidento D. Trumpo administraciją išsaugoti pasaulio galių susitarimą su Iranu dėl jo branduolinės programos, pranešė britų žiniasklaida.

B. Johnsonas su pačiu D. Trumpu tikriausiai nesusitiks. Vizito darbotvarkėje numatyti susitikimai su JAV viceprezidentu Mike`u Pence`u ir prezidento patarėju nacionalinio saugumo klausimais Johnu Boltonu.

Be Irano temos, britų užsienio reikalų sekretorius ketina aptarti klausimus, susijusius su Sirija ir Šiaurės Korėja, pranešė transliuotojas BBC.

Ar JAV palieka galioti susitarimą su Teheranu, D. Trumpas nuspręs gegužės 12 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt