Pasaulyje

2018.05.05 22:12

Protestai Rusijoje: suimta mažiausiai 1600 žmonių, tarp jų – A. Navalnas

BNS, LRT.lt 2018.05.05 22:12

Rusijoje šeštadienį vykstant protestams prieš ketvirtą kadenciją pradėsiantį prezidentą Vladimirą Putiną policija sulaikė daugiau kaip 1 600 žmonių, o nesankcionuotam mitingui išvaikyti buvo panaudotos ašarinės dujos, pranešė nepriklausomi stebėtojai ir naujienų agentūros AFP korespondentai. Tarp sulaikytųjų Maskvoje buvo ir šalies opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, jo sąjungininkas Nikolajus Liaskinas ir dar daugybė jų šalininkų, pranešė AFP korespondentai. Pasak jų, policija apsupo protestuotojus ir bandė šiurkščiai numalšinti mitingą.

Nepriklausomas tinklalapis „OVD-Info“, renkantis informaciją apie politinius areštus, nurodė, kad visoje šalyje, 19 miestų, suimti mažiausiai 1 600 žmonių. Daugiau kaip 704 protestuotojai sulaikyti Maskvoje.

Pranešama, kad 97 sulaikytieji buvo Čeliabinsko mieste. „OVD-Info“ pranešė, kad per protestą Jakutske buvo suimti 75 asmenys, tačiau visi jie jau buvo paleisti.

Vienoje Maskvos centrinėje aikštėje šeštadienį į nesankcionuotą protestą prieš prezidentą susirinko tūkstančiai žmonių. Pasak „OVD-Info“, sostinėje suimti daugiau kaip 50 protestuotojų.

Šeštadienio protestus, kurių šūkis – „Jis mums ne caras“, organizuoja V. Putino kritikas ir Rusijos opozicijos lyderis A. Navalnas.

AFP/Scanpix nuotr.

„Bailus senis“

„Bailus senis Putinas mano esantis caras, – penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Navalnas. – Bet jis mums ne caras.“

Stebėtojai būgštauja, kad šeštadienio protestai gali peraugti į susirėmimus su policija ir masinius areštus, kaip kad buvo po panašių protestų 2012-aisiais, kai valdžia pradėjo didžiulę susidorojimo kampaniją su tų demonstracijų dalyviais.

2012-ųjų kovą dešimtys tūkstančių rusų išėjo į gatves protestuoti prieš V. Putino sugrįžimą į prezidento postą trečiai kadencijai.

Tąkart neišvengta susirėmimų su policija, o šimtai protestuotojų buvo sulaikyti.

Maždaug 30 demonstrantų buvo iškeltos baudžiamosios bylos, ir daugeliui jų skirtos 2,5-4,5 metų laisvės atėmimo bausmės.

Rusiją beveik du dešimtmečius valdantis 65 metų V. Putinas ketvirtai prezidento kadencijai buvo išrinktas kovo 18-ąją.

Jis surinko rekordinį kiekį rinkėjų balsų – 76 procentus.

Opozicija ir nepriklausomi rinkimų stebėtojai pranešė, kad balsavimas buvo suklastotas, užfiksuota ir kitų galimo sukčiavimo atvejų. Kremlius siekė didelio rinkėjų aktyvumo, nes tai užtikrintų didesnį naujosios prezidento kadencijos legitimumą.

Santūri inauguracija

Šiemet V. Putino komanda planuoja gana santūrią inauguracijos ceremoniją. Stengiantis išvengti bet kokios potencialiai blogos reklamos bus atsisakyta ištaigingo priėmimo Kremliuje, penktadienį pranešė nepriklausomas kanalas „Dožd“, remdamasis šaltiniais.

Per 2012 metų inauguraciją juodas V. Putino kortežas lėkė ištuštėjusiomis Maskvos gatvėmis, nes pareigūnai šia proga buvo uždarę sostinės gatves. Daugelis tada palaikė tokį prezidento elgesį didžiule klaida.

Šįkart V. Putinas susitiks su savanoriais, dalyvavusiais jo rinkimų kampanijoje, nurodė „Dožd“.

Žymus politologas Stanislavas Belkovskis vienam radijui sakė, kad surengti banketą elitui Kremliuje „dėl Vakarų sankcijų ir kontrsankcijų smarkiai augant skurstančių žmonių skaičiui“ dabar laikoma neįkandama prabanga.

V. Putino kelionę tuščiomis Maskvos gatvėmis per 2012 metų inauguracijos ceremoniją daugelis palaikė „okupanto kelione“, pridūrė S. Belkovskis.