Naujienų srautas

Pasaulyje2018.05.03 18:50

JAV raketų laukianti Ukraina užšaldė bylas, susijusias su buvusiu D. Trumpo bendražygiu

LRT.lt 2018.05.03 18:50

Visą dešimtmetį su prorusiška politine ukrainiečių partija bendradarbiavusiam amerikiečiui Paului J. Manafortui tėvynėje gresia teismas dėl pinigų plovimo ir finansinio sukčiavimo. Bet, kaip rašo „The New York Times“ žurnalistas Maskvoje Andrew E. Krameris, Ukrainos politikai nenori pykdyti JAV prezidento Donaldo Trumpo, todėl šalies generalinis prokuroras užšaldė keturias klampias bylas, susijusias su buvusiu D. Trumpo rinkimų kampanijos pirmininku P. J. Manafortu.

Ukraina labai priklauso nuo finansinės bei karinės JAV paramos ir gerai žino, kad D. Trumpui nepatinka specialiojo prokuroro Roberto S. Muellerio tyrimas dėl galimų slaptų Rusijos ir prezidento rinkimų kampanijos būstinės susitarimų, todėl minėtosios bylos Ukrainos valdžiai atrodo pernelyg jautrios.

Šiuo metu D. Trumpo administracija rengiasi pagaliau įgyvendinti planus parduoti Ukrainai pažangias prieštankines raketas „Javelin“. Gruodžio 22 d. JAV Valstybės departamentas išdavė licenciją eksportuoti šiuos ginklus, o kovo 2 d. Pentagonas paskelbė galutinai palaiminęs susitarimą parduoti 210 raketų bei 35 paleidimo sistemas. Nurodymas sustabdyti su P. J. Manafortu susijusius tyrimus perduotas balandžio pradžioje.

Ukrainos parlamentaras ir šalies prezidento Petro Porošenkos sąjungininkas Volodimiras Arijevas pripažino, kad Kijevas ketina su P. J. Manaforto veikla susijusius tyrimus „padėti į stalčių“.

„Stengsimės neerzinti aukščiausių JAV pareigūnų, – pasakė V. Arijevas. – Neturėtume gadinti santykių su administracija.“

Ryšiai su V. Janukovyčiumi

Ukrainos tyrėjai nustatė, kad P. J. Manafortas ir Niujorke įsikūrusi advokatų kontora „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“ gavo pinigų iš asmenų, priklausiusių Viktoro Janukovyčiaus partijai. 2014 m. protestuotojai privertė šį Rusijai palankų Ukrainos prezidentą pasitraukti iš pareigų ir bėgti iš šalies. P. J. Manafortas ilgą laiką konsultavo V. Janukovyčių: padėjo pakeisti įvaizdį ir užimti Vakarams palankią poziciją, kuri 2010 m. padėjo jam laimėti prezidento rinkimus.

Dabartinė Ukrainos valdžia paskyrė specialųjį prokurorą ištirti ankstesnės administracijos korupciją. Iki praėjusių metų pabaigos prokuroras Serhijus Horbatiukas buvo pradėjęs maždaug 3000 bylų. Keturios iš jų susijusios su P. J. Manaforto paslaugomis buvusiam prezidentui ir jo partijai.

Balandį perduotas nurodymas išskyrė šiuos keturis tyrimus. Generalinio prokuroro biuras pareiškė, kad bylos nenutrauktos, bet S. Horbatiukui nebeleista išduoti teismo šaukimų įrodymams rinkti ir liudininkams apklausti. „Nebeturime įgaliojimų tęsti tyrimą“, – pasakė S. Horbatiukas.

Vienoje byloje buvo tiriamas pinigų plovimo atvejis: iš ukrainiečių priedangos bendrovės P. J. Manafortui pervesta 750 tūkst. JAV dolerių. Iš viso Ukrainos politikai P. J. Manafortui sumokėjo kelis milijonus JAV dolerių. Būtent tuo ir grindžiami R. S. Muellerio kaltinimai, pateikti federaliniame teisme Vašingtone ir Virdžinijoje. Iki užšaldant bylą prokurorai spėjo surinkti duomenis iš Ukrainos bankų.

D. Trumpas ir R. S. Muelleris, AFP/Scanpix nuotr.

Kita byla susijusi su buvusiu Ukrainos parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininku Vitalijum Kaliužnu, kuris pasirašė 9 iš 22 P. J. Manafortui skirtų įrašų slaptoje partijos atsiskaitymų knygoje, rastoje po 2014 m. revoliucijos. Šioje knygoje užregistruotos išmokos P. J. Manafortui siekia 12,5 mln. JAV dolerių.

Šis ranka pildytas apskaitos dokumentas, Ukrainoje pramintas Juodąja knyga, yra svarbiausias įrodymas tiriant buvusios valdžios korupciją. P. J. Manafortas paneigė gavęs neapskaitytų pajamų iš minėtosios partijos, o jo atstovas žiniasklaidai pareiškė, kad Juodoji knyga greičiausiai yra suklastota.

Kitose dviejose bylose tiriama bendrovė „Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom“, drauge su P. J. Manafortu parengusi ataskaitą, kuri šiandien visuotinai laikoma bandymu pateisinti politiškai motyvuotą pagrindinės V. Janukovyčiaus varžovės Julijos Timošenko suėmimą ir įkalinimą.

Įrodymai R. S. Muellerio tyrime

Likus dviem mėnesiams iki minėtųjų bylų užšaldymo S. Horbatiukas susisiekė su R. S. Muellerio kabinetu oficialiai siūlydamas bendradarbiauti pasidalijant įrodymais ir įžvalgomis. S. Horbatiukas papasakojo laišką nusiuntęs sausį, bet nesulaukęs atsakymo, o dabar pasiūlymas nebeturi prasmės, nes prokuroras neteko įgaliojimų tirti bylas.

Kaip sako tyrimą atidžiai stebintis politikas Serhijus Leščenko, Juodosios knygos įrašai rodo, kad R. S. Muellerio pinigų plovimo ir mokesčių slėpimo byla prieš P. J. Manafortą yra pagrįsta. Pavyzdžiui, juose matyti, kad pinigai iš Ukrainos būdavo pervedami į Kipre registruotą bendrovę „Global Highway Limited“, minimą ir kaltinamajame akte, kurį R. S. Muelleris šiemet pateikė federaliniam teismui Virdžinijoje. Ši įmonė apmokėjo kelių šimtų tūkstančių JAV dolerių vertės P. J. Manaforto sąskaitas prabangioje vyriškų drabužių parduotuvėje ir antikvarinių dirbinių krautuvėje Niujorke.

Dar viena kliūtis R. S. Muellerio tyrimui yra ta, kad Ukrainos teisėsauga leido į Rusiją išvykti asmeniui, galėjusiam paliudyti apie D. Trumpo rinkimų kampanijos štabo ir Rusijos ryšius. Dabar šio liudininko jau nebepavyks apklausti.

Specialiojo prokuroro biuras nustatė, kad tas asmuo, Konstantinas V. Kilimnikas, anksčiau vadovavęs P. J. Manaforto biurui Kijeve, yra susijęs su Rusijos žvalgybos tarnyba. K. V. Kilimnikas taip pat buvo įtariamas šnipinėjimu Ukrainoje, bet nelaukdamas, kol jam bus pateikti oficialūs kaltinimai, kažkada po praėjusių metų birželio išvyko iš šalies. Per 2016 m. rinkimų kampaniją K. V. Kilimnikas dusyk susitiko su P. J. Manafortu. Gruodį viename JAV teismui pateiktame dokumente užsiminta, kad šiuo metu K. V. Kilimnikas gyvena Rusijoje.

Bijo prarasti JAV palaikymą

R. S. Muellerio biuras ir toliau domisi P. J. Manaforto ryšiais su Rusija. Vienas iš klausimų, kuriuos prokuroras norėtų užduoti D. Trumpui, yra: „Ką jūs žinojote apie jūsų rinkimų kampanijos būstinės, įskaitant P. J. Manafortą, bandymus susisiekti su Rusija dėl galimos paramos rinkimuose?“

Kijeve raketų sandoris laikomas politine P. Porošenkos pergale, kuri įrodo amerikiečių paramą jo vyriausybei kare su Rusijos remiamais separatistais rytinėje šalies dalyje ir priešinantis platesnei Rusijos intervencijai. Balandžio 30 d. Ukrainai paskelbus apie atgabentas raketas, P. Porošenka savo „Facebook“ paskyroje pasidžiaugė, kad „Ukrainos kariuomenė pagaliau gavo ilgai lauktus ginklus“.

P. Porošenka, AFP/Scanpix nuotr.

Ukraina gauna ne tik raketų. Pagal dvišalį susitarimą JAV kasmet teikia šaliai maždaug 600 mln. JAV dolerių pagalbą. Antradienį P. Porošenkos administracija nesureagavo į prašymą pakomentuoti susiklosčiusias aplinkybes.

Žinomas politinės opozicijos atstovas buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Davidas Sakvarelidzė pareiškė nemanąs, kad generalinis prokuroras derino su amerikiečiais sprendimą užšaldyti tyrimus Ukrainoje, arba kad tai – atlygis už raketų sandorį. Jo nuomone, Ukrainos politikai patys nusprendė, kad bet kokia pagalba persekiojant P. J. Manafortą supykdytų D. Trumpą.

„Ar galite įsivaizduoti D. Trumpą rašant savo „Twitter“ paskyroje: „JAV nerems korumpuotų posovietinių valstybių, įskaitant Ukrainą.“ Tai būtų jo galas“, – sako D. Sakvarelidzė.

Praėjusią vasarą kitas parlamentaras Andrejus Derkačas pradėjo tyrimą dėl Ukrainos teisėsaugos nutekintos informacijos apie P. J. Manaforto ryšius sakydamas, kad dėl to iškilo grėsmė prarasti gyvybiškai svarbią amerikiečių paramą. Jis atvirai prieštarauja bet kokiam Ukrainos vaidmeniui prisidedant prie specialiojo prokuroro bylos.

A. Derkačas pareiškė, kad Ukraina labai rizikuotų padėdama, jo manymu, politizuotam amerikiečių tyrimui. Jo žodžiais, Ukrainoje šios bylos bijo visi.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi