Pasaulyje

2018.05.02 09:40

Sukanka 50 m. nuo Prancūzijos studentų ir darbininkų protestų dėl laisvių

Sukanka 50 metų nuo Prancūzijos studentų ir darbininkų protestų, 1968-aisiais paralyžiavusių visą šalį. Gegužės 2-ąją Paryžiaus Nantero universiteto studentams ėmus reikalauti daugiau laisvių, demonstracijos ilgainiui išaugo iki milijoninio streiko.

Jau kurį laiką brendę neramumai tarp studentų ir administracijos įsiplieskė vaikinams reikalavus leisti naktį lankytis merginų bendrabučiuose. Studentai vis labiau nepasitenkinimą reiškė, kaip tuo metu sakyta, ir konservatyvia, sustabarėjusia kapitalistine sistema. Skatinami tuo metu populiarių kairiosios pakraipos idėjų, į gatves išėjo ir kitų aukštųjų mokyklų studentai, jų rėmėjai, o vėliau ir geresnių socialinių garantijų reikalavę gamyklų darbininkai.

Skambant šūkiams apie lygybę, laisvę, seksualumą, raginant atsisakyti nuolatinių draudimų, į visuotinį streiką išaugusios demonstracijos truko maždaug mėnesį. Demonstracijoms ir streikams kone visiškai paralyžiavus šalį prezidentas Charles`is de Gaulle`is chaosą vienu metu svarstė tramdyti kariuomenės daliniais. Tačiau vėliau, patenkinus darbininkų reikalavimus, streikas buvo atšauktas.

Neabejojant dėl šių įvykių įtakos kultūros raidai, dalis stebėtojų pabrėžia, kad tai paskatino ne tik Prancūzijos, bet ir visos Europos socialinį išsilaisvinimą. Tuo metu kritikai sako, jog tai ilgainiui tik nutiesė kelią vartotojiškumo ir malonumų kultūrai.