Pasaulyje

2018.05.01 12:15

Ukrainos kariuomenė gavo amerikietiškų prieštankinių raketų „Javelin“

BNS2018.05.01 12:15

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį patvirtino, kad jo šalies ginkluotosios pajėgos jau gavo iš Jungtinių Valstijų įsigytų nešiojamųjų prieštankinių raketų sistemų „Javelin“.

„Galiu tik patvirtinti – taip, ilgai laukti ginklai pasiekė Ukrainos armiją. Tai reikšmingai sustiprino mūsų kovinių pajėgumų galingą atgrasomąjį poveikį ir euroatlantinį saugumą“, – sakoma pirmadienį vakare P. Porošenkos „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime.

„Toliau dirbame, kad sustiprintume savo gynybos potencialą, siekiant duoti atkirtį Rusijos agresijai“, – pridūrė jis.

P. Porošenka taip pat padėkojo JAV prezidentui Donaldui Trumpui už sprendimą „palaikyti Ukrainą ginant laisvę ir demokratiją“.

„Vašingtonas ne tik įvykdė mūsų bendrą susitarimą – jis pademonstravo lyderystę ir svarbų pavyzdį“, – pabrėžė Ukrainos lyderis.

JAV Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra (DSCA) kovą paskelbė, kad Ukraina paprašė D. Trumpo administracijos leidimo įsigyti 210 raketų „Javelin“ ir 37 jų leidimo įrenginius už maždaug 47 mln. dolerių (38,6 mln. eurų). Buvo susitarta, kad JAV vyriausybės darbuotojai ir kontraktininkai padės nugabenti šiuos ginklus ir išmokyti Ukrainos pajėgas jais naudotis.

Raketų tiekėjomis tapo JAV bendrovės „Raytheon“ ir „Lockheed Martin“.

Kijevo vyriausybė nuo 2014 metų kovoja su Rusijos remiamais separatistais šalies rytuose.

„Sistema „Javelin“ padės Ukrainai stiprinti savo ilgalaikius gynybos pajėgumus, kad apgintų savo suverenumą ir teritorinį vientisumą ir patenkintų savo nacionalinės gynybos reikalavimus“, – sakoma kovą paskelbtame JAV Valstybės departamento pranešime.

Departamentas pridūrė, kad šios ginkluotės perdavimas „nepažeis esminės karinės pusiausvyros regione“.

AFP/Scanpix nuotr.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkė Vakarų valstybės remia Ukrainos vyriausybės pastangas susigrąžinti valdžią šiuo metu jos nekontroliuojamose šalies teritorijose. Rusija yra aneksavusi Krymo pusiasalį, o prorusiški separatistai tebekontroliuoja dideles teritorijas dviejuose rytiniuose išvystytos pramonės regionuose.

Tačiau Vašingtonas anksčiau stengėsi, kad šis konfliktas nebūtų eskaluojamas, ir vengė aprūpinti Kijevą pažangia „letaline“ ginkluote, nes tai galėtų dar labiau pabloginti įtemptus santykius su Maskva.

Valstybės departamentui kovą paskelbus, kad Vašingtonas iš principo pritarė planui parduoti Kijevui „Javelin“ sistemų, Rusija pareiškė, kad šis žingsnis prieštarauja Minsko taikos susitarimams, turintiems padėti sureguliuoti padėtį Rytų Ukrainoje.

„Ten (Minsko susitarimuose) nėra nė žodžio apie tai, kad ginkluotės tiekimas kaip nors gali padėti sureguliuoti situaciją. Ten yra visiškai kitas (dalykas): laipsniškas sureguliavimo planas, kurį reikia įgyvendinti žingsnis po žingsnio“, – tąsyk sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.