Pasaulyje

2018.04.30 17:02

Kremlius: V. Putinas ir E. Macronas ragina išsaugoti susitarimą dėl Irano branduolinės programos

BNS 2018.04.30 17:02

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas pirmadienį paragino „griežtai laikytis“ susitarimo dėl Irano branduolinės programos, JAV prezidentui Donaldui Trumpui tebesprendžiant, ar Vašingtonas atsisakys šio susitarimo.

„Rusijos ir Prancūzijos prezidentai pasisakė už tai, kad planas būtų išsaugotas ir kad jo būtų griežtai laikomasi“, – paskelbė Kremliaus spaudos tarnyba, paminėdama vadinamąjį Bendrąjį išsamių veiksmų planą (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA).

Šis pareiškimas buvo paskelbtas po E. Macrono skambučio V. Putinui. Prancūzijos lyderis informavo Rusijos vadovą apie savo pasitarimą su D. Trumpu per neseniai įvykusį vizitą į JAV.

„Taip pat buvo svarstomos kitos tarptautinės ir dvišalės darbotvarkės aktualijos“, – pranešė Kremlius.

D. Trumpas iki gegužės 12 dienos turi nuspręsti dėl susitarimo su Iranu ateities ir reikalauja pakeitimų, kurie, Europos sostinių manymu, reikštų teisinį pažeidimą.

Sekmadienį JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Boltonas sakė, kad JAV prezidentas dar nenusprendė, ar atsisakyti minimo susitarimo.

E. Macronas, kuris su D. Trumpu derėjosi praėjusią savaitę, save vaizdavo kaip Europos pareigūnų, siekiančių kompromiso ir susitarimo išsaugojimo, pasiuntinį.

Anksčiau E. Macronas siūlė siekti papildomo susitarimo, kuriuo būtų išplėsti Irano branduolinės programos suvaržymai.

Rusija yra sakiusi, kad susitarimui „alternatyvos nėra“ ir kad Irano pozicija šiuo klausimu yra svarbiausia.

Tuo tarpu Irano prezidentas Hassanas Rouhanis atmetė bet kokias viltis perrašyti susitarimą.