Pasaulyje

2018.04.30 15:18

Tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų matomi tolesni suartėjimo ženklai

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.30 15:18

Šiaurės Korėja nusprendė grįžti prie tos pačios laiko juostos kaip Pietų Korėja, o Pietų Korėja antradienį pradės išmontuoti garsiakalbius pasienyje, į šiaurę transliuojančius propagandą prieš režimą. Abi šalys toliau rodo suartėjimo gestus po penktadienio vadovų susitikimo. Sekmadienį Seulas pranešė, kad Šiaurės Korėjos lyderis po kelių savaičių kviečia Pietų Korėjos ir Amerikos ekspertus ir žurnalistus į branduolinio poligono uždarymą. Bet JAV atstovai perspėja, kad laukia patikrinamo nusiginklavimo žingsnių.

Korėjietiška popmuzika, naujienos ir priešo kritika – interneto amžiuje abi Korėjos vis dar mėgino paveikti viena kitą senoviškais propagandos būdais, tiems, kas gali išgirsti šias transliacijas kitapus sienos, visų pirma labiausiai įtvirtintą pasaulio sieną saugantiems kariams. Prieš Korėjų vadovų susitikimą transliacijos išjungtos, o dabar Seulas sako, kad rytoj pradės garsiakalbius išmontuoti, ir to paties tikisi iš Pchenjano.

Tai vienas iš žingsnių, kuriuos numato penktadienį abiejų prezidentų pasirašyta deklaracija – nutraukti visą priešišką veiklą.

„Su Panmundžomo deklaracija turime šią akimirką paversti neapgręžiamu istoriniu momentu Korėjos pusiasalio taikai ir klestėjimui. Bet kol kas žengėme tik pirmąjį žingsnį. Tai tik pradžia. Su nauju požiūriu ir valia, turėtume visas pastangas dėti į tolesnes priemones“, – kalba Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas.

Šiaurės Korėja šeštadienį grįš prie to paties laiko kaip Pietų Korėja ir Japonija. Prieš trejus metus laikrodžiai buvo pasukti pusvalandžiu į priekį, minint Japonijos okupaciją. Bet, pasak Seulo, Kim Jong Unas, per derybas su Pietų Korėjos prezidentu pamatęs du skirtingą laiką rodančius laikrodžius, pareiškė, kad jam skaudu ir parlamentas jau šiandien priėmė sprendimą.

O trečiadienį pirmą kartą per vienuolika metų į Pchenjaną atvyksta Kinijos užsienio reikalų ministras. Nors Pekinas yra vienintelis Šiaurės Korėjos sąjungininkas ir užtarėjas, Kinija įvykdė tarptautines sankcijas ir dešimt kartų sumažino abipusės prekybos apimtis – skaudus pinigų srauto užsmaugimas, ko gero, paskatino Kim Jong Uną atsiverti pasauliui.

Gali būti, kad ir Kinijos vadovas netrukus nuvyks į Pchenjaną – Xi Jinpingas ilgai niekino Kim Jong Uną, bet dabar nenori būti paliktas nuošalyje, jei su juo derėsis Donaldas Trumpas. Ir juolab būgštauja, kad Kim Jong Unas  gali padaryti nuolaidų ir Šiaurės Korėja nebebus, kaip šešis dešimtmečius, buferis, neleidžiantis Amerikos pajėgoms atsidurti prie Kinijos sienos.

Prieš mėnesį su Šiaurės Korėjos vadovu susitikęs tuomet Jungtinių Valstijų centrinės žvalgybos agentūros, dabar valstybės departamento vadovas sako įžiūrintis proveržio galimybę. Bet kartoja, kad Amerika sutiks tik su tokiu visišku, neapgręžiamu ir patikrinamu branduoliniu nusiginklavimu

„Žinome istoriją, žinome riziką. Elgsimės visai kitaip. Derėtis ketiname kitaip negu daryta iki šiol. Reikalausime konkrečių žingsnių, labai tikslingai vartojame žodį „neapgręžiamas“. Reikalausime žingsnių, rodančių, kad bus pasiektas branduolinis nusiginklavimas. Pažadų nepriimsime, žodžių nepakaks. Lauksime veiksmų ir žingsnių“, – sako JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Seulas paskelbė, kad kaip vieną iš rimtų ketinimų įrodymų, Kim Jong Unas pasiūlė dar gegužę uždaryti vienintelį branduolinį poligoną kalnuose šiaurėje, kur surengė visus šešis bandymus, ir į uždarymą pakviesti ir ekspertus, ir žurnalistus iš Pietų Korėjos ir Jungtinių Valstijų. Kim Jong Unas pasirodė netgi gerai išmanantis, ką apie poligoną pastarosiomis dienomis rašė pasaulio žiniasklaida – jis paminėjo Kinijos geofizikų straipsnį, esą paskutinis bandymas poligoną galėjo apgadinti nebepataisomai, ir pats jį paneigė – sakė, kad sugriuvo tik vienas tunelis, bet esama dar dviejų, kurių būklė labai gera, ir kuriuos būtų galima naudoti tolesniems bandymams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.