Pasaulyje

2018.04.30 11:13

Pirmą kartą po poros dešimtmečių – „Fatah“ parlamento posėdis

Senstančiam palestiniečių prezidentui Mahmoudui Abbasui siekiant sustiprinti valdžią prieš Jungtinėms Amerikos Valstijoms perkeliant savo ambasadą į Jeruzalę, pirmą kartą po poros dešimtmečių Ramaloje rengiamas Palestinos išsivadavimo organizacijos „Fatah“ parlamento posėdis.

Posėdyje nedalyvaus dešimtys antrai pagal dydį palestiniečių partijai „Hamas“ prijaučiančių narių. Net ir M. Abbaso „Fatah“ partijos nariai sako netikintys, kad lyderis siekia atjauninti palestiniečių judėjimą, greičiau sutvirtinti savo autoritarinę valdžią. Tačiau visgi kova vyks dėl to, kas pakeis M. Abbasą, kuriam dabar 83-eji bei kurio sveikata sušlubavusi.

Karingasis „Hamas“ rengia masinius protestus prie Gazos ruožo ir Izraelio ribos ir laiko visiška nesėkme M Abbaso politiką siekti valstybingumo JAV vadovaujamose derybose su Izraeliu. Ir pats M. Abbasas dabar nuo to tolsta – santykiai su Vašingtonu užšaldyti po to, kai JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimu JAV ambasada netrukus turi persikelti iš Tel Avivo į Jeruzalę.

„Amerikos pareigūnai sako, kad Izraelio nausėdijos yra teisėtos. Tarp jų yra ir ambasadorius Tel Avive Davidas Friedmanas, kuris sako, kad izraeliečiai stato savo žemėje. Ir tai sako ambasadorius. Ko iš jo galima tikėtis“, – retoriškai klausia palestiniečių prezidentas.

Palestinos Išsivadavimo organizacija buvo įkurta XX amžiaus septinto dešimtmečio viduryje, jos ilgametis lyderis buvo Yasseras Arafatas. Kelis dešimtmečius pasisakiusi už ginkluotą kovą, laikyta teroristine, 1993-ais ji pradėjo derybas su Izraeliu dėl autonomijos Gazos ruože ir Vakarų krante, Vašingtone pasirašė taikos su Izraeliu sutartį.

Ten ilgą laiką vyravo nuosaiki „Fatah“ partija, bet devintojo dešimtmečio pabaigoje ėmė kilti tuomet susikūręs karingasis „Hamas“, kuris 2006 metais laimėjo palestiniečių parlamento rinkimus, o dabar valdo Gazos ruožą, iš kurio išvijo M. Abbaso šalininkus.

Palestinos išlaisvinimo organizacija „Fatah“, anksčiau vienijusi, liko „tuščias kevalas“, kurį bus bandoma gaivinti. Prie to nori prisidėti ir „Hamas“, kuris ragino atidėti susirinkimą, kol tarp partijų bus pasiekta vienybė bei neskambės abipusiai grasinimai ir kaltinimai.

„Mūsų tyrimai rodo, kad žvalgybos tarnybos Ramalojoje aukšto rango pareigūnai organizuoja grupes, kurios siekia kenkti saugumui Gazos ruože“, – teigia „Hamas“ vidaus reikalų ministerijos atstovas Iyadas Buzumas.

Palestinos Išlaisvinimo organizacijos parlamentas išrinks 18 sprendimus priimančio vykdomojo komiteto narių, bus proga atsinaujinti, nes paskutinį kartą tokie rinkimai buvo surengti prieš 20 metų Gazoje. „Hamas“ atstovų tikriausiai nebus ir kova, kas galėtų pakeisti M. Abbasą, vyks jo partijoje „Fatah“.