Pasaulyje

2018.04.27 16:09

Rumunijos prezidentas ragina premjerę nedelsiant trauktis iš pareigų

ELTA2018.04.27 16:09

Rumunijos prezidentas Klausas Johannisas penktadienį paragino premjerę Vasilicą Vioricą Dancilą nedelsiant trauktis iš pareigų. Jai „šis postas ne pagal jėgas“, pareiškė prezidentas.

V. V. Dancilos vyriausybė, nepasitarusi su prezidentūra, praėjusią savaitę priėmė slaptą referendumą dėl ginčytino Rumunijos ambasados Izraelyje perkėlimo į Jeruzalę.

V. V. Dancila akivaizdžiai nesupranta nei konstitucijoje įtvirtintų valstybės vadovo kompetencijų užsienio bei saugumo politikos klausimais, nei konstitucijoje nurodyto institucinio bendradarbiavimo tarp prezidentūros ir vyriausybės, pabrėžė K. Johannisas.

Premjerė esą pirmenybę teikia vien tik „partijos įsakymų“ vykdymui, net jei jie prieštarauja šalies interesams. Dėl šios priežasties jis nebepasitiki vyriausybės vadove ir reikalauja ją nedelsiant atsistatydinti, pabrėžė K. Johannisas.

Penktadienio rytą 54-erių socialdemokratų premjerė sužlugdė susitikimą su prezidentu, kuriame jis norėjo aptarti ketvirtadienį vykusį premjerės vizitą Izraelyje bei ten pakartotus planus perkelti ambasadą.

V. V. Dancila, lydima savo partijos PSD vadovo Liviu Dragnea'os, ketvirtadienį netikėtai nuvyko į Izraelį ir čia buvo priimta ministro pirmininko Benjamino Netanyahu bei prezidento Reuveno Rivlino.

Per abejus pokalbius V. V. Dancila patvirtino Rumunijos vyriausybės siekį perkelti ambasadą iš Tel Avivo į Jeruzalę, tačiau pabrėžė, kad atitinkamas sprendimas priklauso ne vien nuo jos. L. Dragnea patikino Izraelio žinybas, kad grįžus bus spartinami „debatai dėl ambasados perkėlimo planų“.

Dėl premjerės nušalinimo gali spręsti tik parlamentas, kur valdančioji koalicija turi komfortabilią daugumą. V. V. Dancila prie vyriausybės vairo stojo prieš tris mėnesius. Ji laikoma labai įtakingo PSD pirmininko L. Dragnea'os marionete. Šis negalėjo tapti premjeru, nes turi teistumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt