Pasaulyje

2018.04.27 22:48

Istorinis įvykis: Pietų ir Šiaurės Korėjos pasirašys taikos sutartį užbaigdamos karą

LRT.lt, BNS, ELTA 2018.04.27 22:48

Pietų ir Šiaurės Korėjos šiais metais pasirašys taikos sutartį, taip formaliai po 65 metų užbaigsiančios Korėjos karą. Taip pat sutariama, kad šalys įsipareigoja siekti visiškos Korėjos pusiasalio denuklearizacijos. Į įstorinį įvykį jau sureagavo ir NATO vadovas, JAV, Rusijos, kitų šalių valdžių atstovai.

Apie būsimą taikos sutarties pasirašymą abiejų Korėjų atstovai pranešė bendra deklaracija penktadienį, praneša CNN.

Dokumentas buvo oficialiai paviešintas po privataus pokalbio tarp Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir Pietų Korėjos vadovo Moon Jae-ino.

Kovos Korėjos kare baigėsi dar 1953 metais, tačiau karas baigėsi paliaubomis, o taikos sutartis oficialiai niekada nebuvo pasirašyta, tad šios dvi šalys formaliai vis dar kariauja.

„Abu lyderiai praneša, kad daugiau nebebus karo Korėjos pusiasalyje ir nauja taikos era prasideda“, – teigiama deklaracijoje.

Deklaracijoje taip pat skelbiama, kad Moon Jae-inas vyks į Pchenjaną vėliau šiais metais.

„Pietų ir Šiaurės Korėjos kaip įmanoma anksčiau rengs pokalbius ir derybas įvairiose srityse, tarp jų ir aukšto lygio pareigūnų susitikimus, taip pat imsis aktyvių priemonių įgyvendinti susitikime nutartus reikalus“, – rašoma deklaracijoje.  

Taip pat skelbiama, kad abi šalys įkurs bendrą „bendravimo biurą“, organizuos šeimų narių, išskirtų prieš 65 metus pasibaigusio Korėjos karo, susitikimus.

Po deklaracijos pasirašymo Pietų Korėjos prezidentas pabrėžė: „Kim Jong Unas ir aš sutarėme, kad visiška denuklearizacija bus pasiekta, tai yra mūsų bendras tikslas“.

Kim Jong Unas kalbėjo: „Kelią, kurį pasirinkau šiandien, tikiu, gali pasirinkti kiekvienas Pietų ir Šiaurės Korėjos pilietis. Mes sugebėsime pasidžiaugti taika ir klestėjimu Korėjos pusiasalyje, nebijodami dėl karo.“

CNN atkreipia dėmesį, kad Šiaurės Korėjos lyderis, kalbėdamas po pasirašymo ceremonijos, pats konkrečiai nepaminėjo denuklearizacijos, tačiau bendroje deklaracijoje, pasirašytoje abiejų vadovų, teigiama, kad abi pusės „patvirtino bendrą tikslą įgyvendinti visišką denuklearizaciją, kad Korėjos pusiasalyje nebeliktų branduolinių ginklų“.

Moon Jae-ino administracijos atstovas, paklaustas apie tai, kad Šiaurės Korėjos vadovas neužsiminė apie denuklearizaciją, teigė, kad „susitarimas yra esminis dokumentas, jo kalba – ne“.

Į istorinį abiejų Korėjų lyderių karštai sureagavo ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Savo „Twitter“ paskyroje D. Trumpas rašė: „KORĖJOS KARAS BAIGSIS!  Jungtinės Valstijos ir visi jų nuostabūs žmonės turėtų didžiuotis tuo, kas dabar vyksta Korėjoje!“.

Kitoje „Twitter“ žinutėje JAV prezidentas skelbė: „Po šių žiaurių metų, atliekant branduolinius bandymus ir leidžiant raketas, vyksta istorinis susitikimas tarp Šiaurės ir Pietų Korėjų. Geri dalykai vyksta, tačiau tik laikas parodys, kaip viskas bus!“

Dar vėlesniame pasisakyme D. Trumpas išskyrė Kinijos prezidento indėlį siekiant taikos.

„Prašau nepamiršti, kaip Jungtinėms Valstijoms padėjo gero draugo prezidento Xi Jinpingo pagalba, ypač prie Šiaurės Korėjos sienos. Be jo tai būtų gerokai ilgesnis, sunkesnis procesas!“ – „Twitter“ skelbė JAV lyderis.

Dar prieš rengdamiesi pasirašyti dokumentą, Kim Jong Uno kvietimu abu lyderiai, susikibę rankomis, trumpam įžengė į Šiaurės Korėjos teritoriją, o vėliau nuėjo į Taikos rūmų pastatą Panmundžomo paliaubų kaimelio pietinėje pusėje. Ten vyko abiejų šalių viršūnių susitikimas – trečiasis toks renginys nuo kovos veiksmų pabaigos 1953 metais.

Susitikimui prasidėjus Kim Jong Unas sakė Moon Jae-inui, kad jį „užplūdo emocijos“.

„Atėjau čia pasiryžęs pasiųsti starto signalą prie naujos istorijos slenksčio“, – kalbėjo Šiaurės Korėjos lyderis.

NATO vadovas: abiejų Korėjų lyderių susitikimas – vilčių teikiantis pirmasis žingsnis

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pasveikino penktadienį vykusį istorinį Šiaurės ir Pietų Korėjų vadovų susitikimą ir pavadino jį „teikiančiu vilčių“. Tačiau tuo pat metu Aljanso vadovas įspėjo, kad ateityje vis dar laukia nemažai iššūkių.

„Tai – pirmas žingsnis, jis teikia vilčių, tačiau turime suvokti, kad priešakyje mūsų laukia dar daug sunkaus darbo“, – Briuselyje vykstančiame NATO užsienio reikalų ministrų susitikime sakė J. Stoltenbergas.

Pasak NATO vadovo, šis istoriniu vadinamas susitikimas yra intensyvaus politinio, diplomatinio ir ekonominio spaudimo, kurį tarptautinė bendruomenė darė Pchenjanui, rezultatas.

„Šiandien svarbiausia – pasveikinti faktą, kad jie susitiko, ir nors, kad visiškai išspręstume šią krizę ir problemas, kurias matome Korėjos pusiasalyje, mūsų dar laukia ilgas kelias, manau, kad tai – labai svarbus pirmas žingsnis“, – sakė buvęs Norvegijos premjeras.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kremlius susitikimą vadina „itin teigiama žinia“

Maskva  Šiaurės ir Pietų Korėjos lyderių istorinį susitikimą pavadino „itin teigiama žinia“ ir pridūrė, kad tiesioginis dialogas suskaldytame pusiasalyje daug žada.

„Tai itin teigiama žinia“, – po abiejų Korėjų lyderių sutikimo šalių sienoje žurnalistams sakė Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Šiandien matome, kad šis tiesioginis dialogas įvyko. Jis turi tam tikrų perspektyvų“, – gyrė jis derybų rezultatus.

„Pastebėjome abiejų šalių valią ieškoti susitarimo, o svarbiausia – valią užmegzti ir tęsti dialogą. Tai itin teigiamas veiksnys“, – sakė D. Peskovas.

Maskva sveikintų bet kokius tolesnius susitikimus, pridūrė jis, komentuodamas suplanuotą susitikimą tarp JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno.

Rusija palaiko gana glaudžius ryšius su Šiaurės Korėja. Abi šalys turi trumpą bendrą sausumos sieną.

Penktadienį vykęs susitikimas – iki šiol aukščiausio lygio renginys per diplomatinį procesą dėl Šiaurės Korėjos branduolinės ginkluotės. Jis turėtų uždegti žalią šviesą nekantriai laukiamam Kim Jong Uno susitikimui su JAV prezidentu.

Internete jau pasirodė deklaracijos tekstas anglų kalba: