Pasaulyje

2018.04.24 15:40

Grenlandijos dilema: nepriklausomybė ar subsidijos iš Danijos

Grenlandijoje renkamas vietos parlamentas. Nors neeksplotuojamais gamtos ištekliais turtinga sala turi autonomijos statusą, atsiskyrimo nuo Danijos klausimas vienas svarbiausių ir per šiuos rinkimus.

Grenlandija – didžiausia pasaulio sala, kurios didžiąją dalį dengia ledas. Šioje saloje gyvena 55 tūkst. gyventojų. Grenlandijai suteikta autonomijos ir savivaldos teisė, o Kopenhagos žinioje yra tik užsienio ir gynybos politika. Tačiau iš septynių partijų šešios pasisako už visišką nepriklausomybę, o prieš ją agituojanti viena partija neturi nė 3 proc. šalininkų.

Danijos konstitucija nedraudžia Grenlandijai spręsti – būti nepriklausoma ar ne, bet nebeskirs daugiau nei 3,5 mlrd. kronų, arba 480 mln. eurų, subsidijų, kurias Grenlandija gauna iš bendro biudžeto. Subsidijos sudaro 60 proc. salos iždo.

Tad nepriklausomybės šalininkams reikia išspręsti, kaip gyvens be šių pinigų. Tapusi laisva Grenlandija būtų vargingiausia Europoje. Nepaisant to, Grenlandija siekia skelbti nepriklausomybę 2021 m., tada sukaks 300 metų, kai salą okupavo Danija.

Išsamiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.