Pasaulyje

2018.04.20 17:51

„Brexit“ derybos stringa dėl Airijos sienos klausimo

ELTA2018.04.20 17:51

Ginčas dėl būsimos sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos stabdo derybas dėl Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES). Vyriausybė Londone penktadienį pareiškė, kad gins Šiaurės Airijos vietą Jungtinės Karalystės vidaus rinkoje, informuoja agentūra „Reuters“.

Taip ji reagavo į laikraščio „Telegraph“ pranešimą. Šis, remdamasis ES šaltiniais, paskelbė, kad ES atmetė britų pasiūlymus dėl sienos. ES atstovų teigimu, per pokalbius šia tema šią savaitę pažangos praktiškai nepasiekta.

Didžiausias nesantaikos obuoly derybose tarp ES ir Londono yra – kaip po „Brexit“ 2019 metų kovą būtų galima išvengti pasienio kontrolės tarp ES narės Airijos ir Didžiajai Britanijai priklausančios Šiaurės Airijos. Čia Airijos vyriausybė reikalauja, jog, esant reikalui, būtų įtvirtinta, kad salos Šiaurė ir po „Brexit“ turi laikytis ES taisyklių, jei nebus rasta geresnio sprendimo.

Išstojimo sutarties tekste, kurį palaimino ES ir Jungtinės Karalystės viršūnės, šis klausimas sąmoningai paliktas atviras.

ES derybininkas Michelis Barnier`as televizijos stočiai „France 2“ sakė, kad liko suderinti pozicijas tik dėl 25 proc. sutarties, tačiau tai apima tokius esminius klausimus, kaip siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Kol tokios temos nebus sureguliuotos, derybos vis dar gali žlugti.