Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pietų Amerika: pagarbos!

Pietų Amerikos valstybių prezidentai susirinko į specialią konferenciją Bolivijoje reikalaudami atsiprašymo iš Europos valstybių, trečiadienį neleidusių per savo oro erdvę skristi Bolivijos prezidento Evo Moraleso lėktuvui, įtarus, kad šiame iš Maskvos į La Pazą gali būti gabenamas Edwardas Snowdenas.

Pietų Amerikos valstybių prezidentai susirinko į specialią konferenciją Bolivijoje reikalaudami atsiprašymo iš Europos valstybių, trečiadienį  neleidusių per savo oro erdvę skristi Bolivijos prezidento Evo Moraleso lėktuvui, įtarus, kad šiame iš Maskvos į La Pazą gali būti gabenamas Edwardas Snowdenas.

Lotynų Amerika, turinti rimtą Jungtinių Valstijų remiamų politinių perversmų patirtį, visada jautriai reaguoja į bet kokį šios kišimąsi į jų politiką.

Tiesa, žemynas pasidalijęs. Peru, Čilės ir Kolumbijos – JAV draugių – vadovai neatvyko į miestą, kur Evo Moralesas – pirmasis ir kol kas vienintelis Lotynų Amerikos prezidentas indėnas – kažkada pradėjo savo politinę karjerą kaip kokos augintojų profsąjungos vadas.

Tačiau šeši labiau į kairę krypstantys Pietų Amerikos šalių vadovai ir speciali delegacija iš Brazilijos čia reiškia solidarumą su pažemintu Bolivijos lyderiu, prašo Prancūzijos, Portugalijos, Ispanijos bei Italijos, neleidusių skristi savo padangėmis jo lėktuvui, atsiprašymo ir mano, kad už viso to, kaip visada, slypi Jungtinės Valstijos ir jų visa apimanti žvalgybos ranka, maitinusi E. Snowdeną, o paskui gavusi jo spjūvį į delną, dabar norinti jam gerai įkrėsti už šnipinėjimą.

„Esama jėgų, kurios teisę į politinį prieglobstį nori prilyginti politiniam terorizmui, o tai yra teisė, dėl kurios nuo pat žmonijos istorijos pradžios kaunamasi. Politinio prieglobsčio teisė – šventa“, – kalbėjo Urugvajaus prezidentas Jose Mujica.

Šventa tai šventa, bet pagrįsti savo žodžių veiksmais nė viena iš kairiųjų Pietų Amerikos šalių vyriausybių neskuba ir E. Snowdeno nepriglobia.

Rusijos nervai irgi ne geležiniai, ji laikydama E. Snowdeną rizikuoja diplomatiniu konfliktu su JAV, tad kantrybė dėl Šeremetjevo oro uoste be JAV atimto paso tūnančio šnipinėjimu kaltinamo buvusio Nacionalinės saugumo agentūros darbuotojo slopsta ir pastarasis susilaukia vis dažnesnių skatinimų mauti iš ten. Tik vykti kol kas nėra kur.

Net Kuba ir Venesuela – pačios didžiausios Amerikos kritikės ir paprastų darbo žmonių užtarėjos – dabar jaučiasi šiek tiek nepatogiai – priimti E. Snowdeną būtų revoliucinė pareiga, bet pasidarys nepatogu prieš JAV, kurios tiesia nuolaidų ir malonių mainais į antiamerikietiško tono švelninimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi