Pasaulyje

2018.04.20 15:21

Baltuosiuose rūmuose – sumaištis dėl D. Trumpo pozicijos Kremliaus atžvilgiu

Rusija skelbia, kad JAV prezidentas net kelis kartus pakvietė Vladimirą Putiną apsilankyti Baltuosiuose rūmuose ir pats sutiko vykti atsakomojo vizito. Tai gali dar pagilinti sumaištį, kokia tikroji Vašingtono politika Maskvos atžvilgiu, nes naujasis Donaldo Trumpo patarėjas nacionaliniam saugumui iškėlė keturias sąlygas santykiams pagerinti. Prieš tai nesutarimai buvo iškilę viešumon, kai D. Trumpo patarėjai paskelbė skirtingas versijas dėl naujų sankcijų Maskvai, susijusių su cheminiu ginklu Sirijoje.

D. Trumpas kartoja, kad jo politika dėl Rusijos itin griežta, ir pats, regis, patvirtina, kad Amerikos pajėgos vasarį sutriuškino Rusijos samdinius Sirijoje.

„Niekas iki šiol nebuvo kietesnis dėl Rusijos negu prezidentas Donaldas Trumpas. Ir dėl kariuomenės stiprinimo, ir dėl milžiniškos naftos gavybos, ir dėl milijardų ir milijardų papildomų dolerių, surinktų NATO. Neseniai, prieš kokį mėnesį, Sirijoje turėjome labai, labai nuožmų mūšį tarp mūsų karių ir Rusijos karių. Labai gaila, bet per jį žuvo daug žmonių. Niekas nebuvo kietesnis už mane“, – tikino D. Trumpas.

Bet dabar Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas aiškina, kad D. Trumpas Rusijos prezidentui sakė, kad džiaugtųsi matydamas jį pas save. Tas kvietimas telefonu prieš mėnesį jau sukėlė nerimo pačiai D. Trumpo komandai, nes, pasak spaudos, prezidentas dar ir ignoravo didžiosiomis raidėmis parašytą rekomendaciją nesveikinti V. Putino su perrinkimu.

„Pasakė, kad džiaugsis matydamas Baltuosiuose rūmuose, paskui džiaugsis susitikdamas per atsakomąjį vizitą. Ir prie šios temos grįžo porą kartų. Todėl, suprantama, Amerikos kolegoms leidome suprasti, kad nenorime elgtis primygtinai, bet nenorime ir būti nemandagūs – tad jei prezidentas D. Trumpas tokį siūlymą pateikė, laukiame, kol jį sukonkretins“, – sakė S. Lavrovas.

Savo ruožtu Baltieji rūmai skelbia, kad naujasis D. Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas, laikomas užkietėjusiu Kremliaus kritiku, pirmą kartą priėmė Rusijos ambasadorių ir perdavė jam, kad norint gerų santykių reikia, kad Maskva atsakytų į Vašingtono nerimą dėl kišimosi į užpernykščius Amerikos rinkimus, dėl cheminės atakos Solsberyje, dėl padėties Ukrainoje ir dėl Sirijos. Baltųjų rūmų vingius kritikuoja opoziciniai demokratai.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.