Pasaulyje

2018.04.20 12:35

Iš Izraelio – tiesioginis grasinimas Sirijai

DELFI.lt2018.04.20 12:35

Izraelio kariuomenė paviešino tiesioginį grasinimą Iranui – tai padaryta paskelbus minėtosios šalies karinių bazių lokacijų nuotraukas.

Palydovo darytos nuotraukos, kurias paviešino „Fox News“, demaskuoja kelias Sirijoje esančias karines bazes, kuriomis naudojasi Irano revoliucijos gvardijos pajėgos.

Ekspertai sako, kad tokiu būdu Izraelis grasina Iranui, pripažindamas žinąs, kur yra šalies karinės bazės, ir kur, išaugus įtampai, galėtų numesti savų bombų.

Nuogąstaujama, kad tarp dviejų šalių išaugusi įtampa gali žymėti naujo pavojingo karo Sirijoje etapo, į kurį būtų įtrauktos ir šios dvi valstybės, pradžią.

Kaip skelbia „Fox“, Irano oro pajėgos veikia penkiuose Sirijos oro uostuose, tarp kurių tarptautinis Damasko oro uostas ir papildomas aerodromas į pietryčius nuo šalies sostinės.

Izraelio žvalgyba mano, jog Iranas planuoja veiksmų, kurie taptų atsaku į balandį įvykdytą Irano dronų bazės ataką. Jie įtaria Iraną ketinant statyti savo nepriklausomą infrastruktūrą Sirijoje, iš kurios būtų galima smogti Izraeliui, informuoja „The Times“.

Izraelis viešai nepripažįsta praeitą savaitę smogęs Iranui, tačiau Baltieji rūmai tvirtina, kad Izraelis, prieš imdamasis veiksmų, įspėjo, ką ketina daryti.

Panašią nuomonę „New York Times“ skiltininkui Thomasui Friedmanui išsakė ir vienas neįvardytas kariuomenės pareigūnas – esą ataka „pirmasis kartas, kai buvo atakuojami aktyvūs Irano taikiniai – tiek infrastruktūros objektai, tiek žmonės“.

„Tai pirmas kartas, kai Iranas iš viso prieš Izraelį ėmėsi kažkokių veiksmų – tiesiogiai, o ne per tarpininkus. Tai naujo etapo pradžia“, – paaiškino pašnekovas. Nors oficialiai tai niekada nebuvo deklaruota, Irano valdžia yra davusi pažadą atkeršyti.

„Zionistai anksčiau ar vėliau sulauks deramo atsako ir neabejotinai pasigailės, ką padarę“, – kalba Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Bahramas Qasemi.

Įtampa regione ir toliau išlieka gana didelė. Prie to prisidėjo ir praeitą savaitę Jungtinių Valstijų prieš B. al-Assado cheminio ginklo objektus įvykdytos raketinės atakos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai praeitą šeštadienį Sirijos sostinėje surengė maždaug valandą trukusią ataką – taikiniais pasirinkti šalies cheminio ginklo programos objektai.

Tokie veiksmai – atsakas į, kaip įtariama, cheminio ginklo ataką, kurią Sirijos valdantysis režimas surengė šalies Dumos mieste. JAV prezidentas Donaldas Trumpas tokius veiksmus viešai pasmerkė kaip „žiaurų ir pasibjaurėtiną išpuolį“ prieš Sirijos civilius.

Izraelis jau seniau įspėjo Iraną, kad naujos karinės bazės Sirijoje pridarys problemų, ir tokie veiksmai nebus jokiais būdais toleruojami.

Vasarį Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pažadėjo imtis veiksmų prieš priešus. Toks drąsus pareiškimas nuskambėjo Izraelio žvalgybai pareiškus, jog pastebėjo į Izraelio erdvę iš Sirijos skrendantį bepilotį orlaivį.

Ministras pirmininkas pažadėjo visomis išgalėmis gintis nuo Teherano: tai buvo tiesmukas įspėjimas, jog Izraelio gynyba prieš „bet kokius bandymus pakenkti šalies suverenumui“ „nekelia abejonių“.

Izraelio ir Irano santykiai labai įtempti nuo 1979 metų, kai Irane įvyko vadinamoji Islamo revoliucija. Nuo tada Siriją Iranas įvardija kaip vieną iš pagrindinių ir svarbiausių sąjungininkų.

Kai 2011 metais Sirijos žmonės pradėjo protestuoti prieš B. al-Assado valdžią, ėmė sklisti gandai, kad Irano valdžia padeda Sirijos režimui malšinti protestus. 2013 metų viduryje Iranas B. al-Assado pajėgoms į pagalbą pasiuntė 4 tūkst. karių – nuo tada parama tapo gana reguliari.

Izraelis minėtame konflikte užima gana neutralią poziciją ir stengiasi nesikišti. Nepaisant to, jį gana seniai neramina regione auganti Irano įtaka.

Vasario konfrontacija žymi vieną iš svarbiausių Irano ir Izraelio konfliktų nuo pat Sirijos pilietinio karo pradžios prieš septynerius metus. Abi valstybės regione užima gana svarbią poziciją, tad pelnytai nuogąstaujama, kad atviras jų tarpusavio konfliktas įtrauktų kaimyninį Libaną ir kitas gretimas šalis į naują karą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.