Pasaulyje

2018.04.20 11:50

J. Comey: D. Trumpui nedavė ramybės mintys apie tyrimą dėl Rusijos

BNS2018.04.20 11:50

JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2017 metų pradžioje ne kartą skundėsi tuometiniam Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktoriui Jamesui Comey, kad tyrimas dėl Rusijos kišimosi į rinkimus temdo jo administracijos darbo pradžią, o po kelių savaičių jį atleido iš pareigų, rodo ketvirtadienį paviešinti tarnybinio susirašinėjimo dokumentai.

D. Trumpas „sakė, kad bando vadovauti valstybei, tačiau jo darbą apsunkina dėl šio Rusijos reikalo pakibęs tamsus debesis“, rašė J. Comey tarnybiniame pranešime apie 2017 metų kovo 30 dieną įvykusį pokalbį su prezidentu.   

Po 11 dienų D. Trumpas vėl ėmė spausti J. Comey dėl šio reikalo. Prezidentas FTB vadovui pasakė, kad jis „mėgina dirbti šalies labui, bendrauja su užsienio lyderiais, ir bet koks debesis, net mažas debesėlis, tam trukdo“, rašė J. Comey, turėdamas galvoje „Rusijos reikalą“.   

Šiuos tarnybinius pranešimus J. Comey parašė iškart po kelių susitikimų su D. Trumpu, įvykusių pirmaisiais mėnesiais po prezidento inauguracijos 2017 metų sausio 20 dieną. Iš jų aiškėja, kad prezidentui didelį nerimą kėlė galimas tyrimo dėl Rusijos kišimosi į ankstesniais metais vykusius prezidento rinkimus poveikis.   

Šiuos tarnybinius pranešimus ketvirtadienį Kongresui perdavė Teisingumo departamentas. Jie gali tapti įrodymu baudžiamajame tyrime, aiškinantis, ar D. Trumpas sąmoningai mėgino trukdyti vykdyti teisingumą. 

J. Comey savo pranešimuose aiškiai nurodė, kad jautėsi nemaloniai dėl spaudimo ir manė, jog toks elgesys nėra visiškai tinkamas. Visgi tuokart jis netvirtino, kad prezidentas pažeidė kokius nors įstatymus. 

Tačiau J. Comey nesiėmė jokių veiksmų suvaržyti tyrimą, kurį atliekantys pareigūnai toliau aiškinasi įtartinus kontaktus tarp D. Trumpo rinkimų komandos ir Rusijos.  

AFP/Scanpix nuotr.

Praėjus kelioms savaitėms po paskutinio pokalbio D. Trumpas gegužės 9 dieną atleido J. Comey. Prezidentas interviu nurodė, kad  sprendimą atleisti FTB vadovą iš dalies nulėmė jo nepasitenkinimas tyrimu dėl Rusijos.  

„Tiesą sakant, kai nusprendžiau tai padaryti, pasakiau sau: žinai, tas reikalas dėl Trumpo ir Rusijos yra išgalvotas, tai demokratų pasiteisinimas dėl pralaimėtų rinkimų“, – tąsyk kalbėjo D. Trumpas.   

„Mano nuomone, tam jau seniai turėjo būti padarytas galas“, – pridūrė jis. 

Nemažai J. Comey tarnybinio susirašinėjimo dokumentuose minimų dalykų, tarp jų lojalumo reikalavimas, žinomi jau beveik metus. 

J. Comey rašė, kad prezidentas ne kartą užsiminė apie vis dar nepatvirtintus gandus, esą rusai turi vaizdo įrašą, kuriame D. Trumpas įamžintas su prostitutėmis viešbutyje Maskvoje.  

„Prezidentas pasakė, kad visas šis „kekšių reikalas“ yra nesąmonė“, – rašė J. Comey. 

Tačiau D. Trumpas taip pat sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras „Putinas jam pasakė: „Mūsų kekšės vienos gražiausių pasaulyje“, pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt