Pasaulyje

2018.04.18 14:00

D. Tuskas: „Brexit“ sutartis be sprendinio dėl Airijos – negalima

BNS2018.04.18 14:00

Didžioji Britanija privalo rasti sprendinį dėl sienos su Airijos Respublika ateities po „Brexit“, nes priešingu atveju nebus galima sudaryti sutarties dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos ir potencialaus pereinamojo laikotarpio, trečiadienį perspėjo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

Pastangos rasti išeitį, kaip būtų galima išvengti tikrinimų prie ES nare liekančios Airijos Respublikos ir britų Šiaurės Airijos provincijos sienos, kai JK išstos iš bloko, yra vienas opiausių „Brexit“ derybų klausimų.

D. Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras, sakė norįs „išnaudoti teigiamą postūmį“, pasiektą per pastaruoju metu vykusias abiejų pusių diskusijas, kad su Airija susiję klausimai būtų galutinai išspręsti.

„JK sprendimas dėl „Brexit“ sukėlė šią problemą, tad JK turės padėti ją išspręsti“, – D. Tuskas rašo Europos Parlamentui pateiktoje ataskaitoje apie praeitą mėnesį vykusį ES viršūnių susitikimą.

„Be sprendinio nebus jokios išstojimo sutarties ir jokio pereinamojo laikotarpio“, – perspėjo jis. Per ES lyderių derybas buvo patvirtintos gairės, numatančios, kad po 2019 metų kovą įvyksiančio „Brexit“ bus 21 mėnesio pereinamasis laikotarpis. Taip pat buvo parengtos rekomendacijos naujam derybų etapui.

Tačiau jie taip pat nustatė, kad iki birželio turi būti pasiekta pažanga sprendžiant Airijos klausimą.

Britanija sako paliksianti ES bendrąją rinką ir muitų sąjungą, tačiau „realios“ sienos su Airija perspektyva kelia nuogąstavimų, ar dešimtmečius neramumų krėstoje saloje išliks atkurta trapi taika.

ES ir Britanija sutarė dėl „atsarginio“ plano: jei nebus rasta geresnio sprendinio, Šiaurės Airija liks ES muitų sąjungoje, nors tai labai nepatinka Londonui.

D. Tuskas pripažino, kad „tūžo“ galvodamas „Brexit“ per anksčiau šį mėnesį surengtą vizitą Dubline, kai buvo minimos Didžiojo penktadienio taikos susitarimų 20-osios metinės.

Europos Parlamento „Brexit“ reikalų koordinatorius Guy Verhofstadtas (Gi Verhofstatas) savo ruožtu sakė, kad europarlamentarai skirs didelį dėmesį, kad po „Brexit“ būtų užtikrintos ES šalių piliečių teisės. Šis komentaras nuskambėjo plečiantis ginčui dėl žmonių, 6-ame ir 7-ame dešimtmečiais persikėlusių į Didžiąją Britaniją iš Karibų regiono, deportacijų.

„Privalome išvengti biurokratinio košmaro ES piliečiams po „Brexit“. Mums reikia tvirtų garantijų, atsižvelgiant į „Windrush“ skandalą“, – pabrėžė G. Verhofstadtas.

Britų įstatymų leidėjai ragino imtis veiksmų dėl „nežmoniško“ elgesio su žmonėmis, priskiriamais „Windrush“ kartai, taip pramintai pagal pirmąją tokių imigrantų grupę iš Karibų 1948 metais atgabenusio laivo pavadinimą.