Pasaulyje

2018.04.18 10:54

ES ragina narystės siekiančią Turkiją palaikyti gerus kaimynystės santykius

BNS2018.04.18 10:54

Europos Sąjunga antradienį pažėrė kritikos Turkijos pastangoms užsitikrinti narystę Bendrijoje ir sakė, kad pastarieji Ankaros ginčai su Europos valstybėmis „neprisideda prie gerų kaimynystės santykių“.

Savo naujausioje ataskaitoje apie įstrigusias Turkijos pastangas prisijungti prie ES Europos Komisija pažymėjo, kad vis dar esama „rimtų trūkumų“ dėl demokratijos ir teisinės valstybės principų laikymosi.   

Turkijos užsienio reikalų ministerija nedelsdama atsikirto Europos Komisijai, pareiškusi, kad ši bloko institucija „parodė, jog ir vėl nenori suprasti mūsų išgyvenamo laikotarpio sunkumų“ ir „tikrai nesuvokia Turkijos realijų“.   

Ministerija skundėsi, kad Europos Komisijos požiūris neobjektyvus ir nesubalansuotas.  

Ataskaitoje daug dėmesio skirta ginčams, įskaitant Ankaros įvykdytą dviejų graikų karių sulaikymą ir jos pažadą neleisti tarptautinės bendrijos pripažįstamai Kipro graikų vyriausybei žvalgyti naftos ir dujų telkinių. 

„Įtampa Egėjo jūroje ir Viduržemio jūros rytinėje dalyje neprisideda prie gerų kaimynystės santykių ir kenkia regiono stabilumui bei saugumui“, – rašoma ataskaitoje. 

„Dvišaliai santykiai su keliomis ES valstybėmis narėmis pablogėjo ir prie to nemažai prisidėjo neretai įžeidžiama ir nepriimtina retorika“, – pažymima joje.   

Ataskaitoje priduriama: „Turkija turi tvirtai įsipareigoti puoselėti gerus kaimynystės santykius“.

Turkijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu įspėjo ES nesuteikti visiškos veiksmų laisvės tokioms savo narėms kaip Graikija, pažymėjusi, jog tai „kertasi su pačios Bendrijos vertybėmis“.

Tikslas – visateisė narystė

ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini atmetė galimybę atidaryti naujus derybinius skyrius įšaldytame Turkijos stojimo procese.

„Turkija yra šalis kandidatė, svarbi ES partnerė ir veikėja, tačiau dabar ne laikas atidaryti naują derybų skyrių“, – kalbėjo ji. 

AFP/Scanpix nuotr.

Turkijos užsienio reikalų ministerija skundėsi, kad „tam tikri ataskaitoje esantys bendro pobūdžio teiginiai, kaltinimai ir komentarai, nukreipti prieš Turkiją, yra nepriimtini“. 

Turkijos vicepremjeras Bekiras Bozdagas komentuodamas ataskaitą pridūrė, kad „visateisė narystė Europos Sąjungoje išlieka nepakitusiu Turkijos tikslu“. 

Turkija derybas dėl narystės pradėjo 2005-aisiais. Iki šiol jai pavyko atidaryti tik 16 iki 33 derybinių skyrių.  

Briuselio ir Ankaros santykiai smarkiai pašlijo po 2016 metų nesėkmingo pučo Turkijoje, po kurio prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ėmėsi itin griežtų priemonių prieš valdžios oponentus.  

R. T. Erdoganas ėmėsi žingsnių suartėti su Rusija ir Iranu, ypač dėl konflikto Sirijoje, nors jo šalis yra NATO narė. 

Tuo tarpu B. Bozdagas pažymėjo: „Ne Turkija atsiribojo nuo Europos Sąjungos. Tai padarė Europos Sąjunga, kuri visateisės narystės klausimu elgiasi neobjektyviai ir, deja, yra šališka“. 

Pasak jo, Graikija turi vengti „provokacinių veiksmų“, nes dėl jų gali įvykti „nepageidaujamų incidentų“ Egėjo jūroje. 

Europos Komisijos ataskaitoje taip pat sakoma, kad Turkija „nedelsdama“ turi atšaukti po nesėkmingo perversmo šalyje įvestą nepaprastąją padėtį. 

„Didžiulis veiksmų mastas ir kolektyvinis pobūdis, taip pat tokių priemonių kaip masiniai atleidimai iš darbo, areštai ir sulaikymai, neproporcingumas tebekelia rimtą susirūpinimą“, – pažymima ataskaitoje. 

Tuo pat metu, kai buvo paskelbta atskaita, Turkijos nacionalinio saugumo taryba (MGK) po posėdžio, kuriam pirmininkavo R. T. Erdoganas, pranešė, jog sutarė rekomenduoti dar trims mėnesiams pratęsti nepaprastąją padėtį. Ji bus pratęsta septintą kartą.