Pasaulyje

2018.04.18 18:03

Amerika gedi: mirė buvusi JAV pirmoji ponia B. Bush

BNS 2018.04.18 18:03

Buvusi JAV pirmoji ponia Barbara Bush antradienį mirė būdama 92 metų.

„Buvusi Jungtinių Valstijų pirmoji ponia ir nenuilstanti šeimų raštingumo šalininkė Barbara Pierce Bush mirė antradienį, 2018 m. balandžio 17 d., būdama 92 metų“, – sakoma jos vyro eksprezidento George`o H. W. Busho pranešime.

Barbara ir G. H. W. Bushas buvo susituokę 73 metus, ir našlys, „žinoma, sielvartauja netekęs savo mylimos Barbaros“, sakoma jo administracijos vadovės Jean Becker pareiškime.

„Jis šiandien visą dieną laikė jos ranką ir buvo šalia, kai (ji) paliko šį pasaulį“, – sakoma pranešime.

93 metų eksprezidentas, kurio sveikata pastaraisiais metais buvo prasta, yra pasiryžęs padėti šeimai išgyventi gedulą, pridūrė J. Becker.

B. Bush taip pat gedi penki vaikai, 17 vaikaičių, septyni provaikaičiai ir brolis Scottas Pierce`as.

Antrasis B. Bush vaikas, duktė Pauline Robinson, vaikystėje mirė nuo leukemijos.

Buvusios pirmosios ponios laidotuvių detalės turi būti paskelbtos netrukus.

Pagerbdamas B. Bush, dabartinis prezidentas Donaldas Trumpas įsakė jos laidotuvių dieną vėliavas ant visų valstybinių pastatų ir valstybinėse teritorijose, kariniuose postuose ir laivuose nuleisti iki pusės stiebo.

B. Bush ilgai laikyta itin svarbia veikėja vienoje iškiliausių šalies politinių šeimų. Ji buvo vieno prezidento žmona, kito – George`o W. Busho – motina. Dar vienas jos sūnus, Jebas Bushas, buvęs Floridos gubernatorius, vienu metu siekė šalies vadovo posto.

Su tuomet dar tik būsimu sutuoktiniu ji susipažino būdama 16-metė: Barbara buvo moksleivė, o George`as H. W. Bushas mokėsi elitinėje, studijoms universitete rengiančioje mokykloje Masačusetse. Jie susituokė 1945 metais, per jo atostogas po karo metų tarnybos kariniame jūrų laivyne. Pora susilaukė šešių vaikų.

1989–1993 metais būdama pirmoji šalies ponia ji rūpinosi visuotinio raštingumo klausimu ir įsteigė šeimų raštingumo rėmimo fondą.

Užgesus B. Bush, daugelis iškilių veikėjų pareiškė užuojautą ir gyrė jos viso gyvenimo pasiekimus. D. Trumpas pareiškė, kad ji buvo „amerikietiškosios šeimos gynėja“.

„Tarp didžiausių jos pasiekimų – kad raštingumas pripažintas fundamentalia šeimos vertybe, kurią reikia puoselėti ir saugoti“, – pabrėžė D. Trumpas.

„Ji bus ilgai prisimenama dėl savo tvirto pasišventimo šaliai ir šeimai – ji nenuilstamai gerai tarnavo ir vienai, ir kitai“, – pridūrė prezidentas.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Gamtos jėga“

Jos sūnus Jebas rašė: „Turiu ypatingą privilegiją būti George`o Busho ir išskirtinai maloningos, visuomeniškos, linksmos, įdomios, mylinčios, tvirtos, sumanios, malonios moters, kuri buvo gamtos jėga, žinoma kaip Barbara Bush, sūnus.“

Tuo tarpu jo paties sūnus George`as P. Bushas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Pasiilgsiu Tavęs, Močiute, bet žinau, kad vėl pasimatysime.“

„Barbara visus mus įkvėpė būti geriausia savo pačių versija“, – sakė ilgiausiai dirbantis JAV respublikonų senatorius Orrinas Hatchas.

D. Trumpo pirmtakas demokratas Barackas Obama ir jo žmona Michelle sakė: „Visuomet būsime dėkingi p. Bush už dosnumą, jos rodytą mums gyvenant Baltuosiuose rūmuose.“

„Tačiau esame dar labiau dėkingi už tai, kaip ji gyveno savo gyvenimą: kaip liudijimą fakto, kad valstybės tarnyba yra svarbus ir kilnus pašaukimas, kaip kuklumo ir padorumo pavyzdį, kuris atspindi pačią geriausią Amerikos dvasios dalį“, – pridūrė jie.

Madeleine Albright, kuri valdant demokratų prezidentui Billui Clintonui tapo pirmąja moterimi, užėmusia valstybės sekretoriaus postą, B. Bush prisiminė kaip „neįtikimai ryžtingą, sąmojingą ir užjaučiančią moterį, įkūnijusią geriausias Amerikos vertybes“.

B. Bush garsėjo tvirtu charakteriu, kandumu ir tiesumu.

„Ji buvo sumani, kilni, maloni ir jėga, su kuria reikėdavo skaitytis“, – sakė Atstovų Rūmų narys respublikonas Steve`as Pearce`as.

2010 metais interviu paklausta apie buvusią Aliaskos gubernatorę Sarah Palin, kuri 2008-aisiais siekė viceprezidento posto, B. Bush atsakė: „Kartą sėdėjau šalia jos, pamaniau, kad ji graži, ir galvoju, kad ji labai laiminga Aliaskoje. Tikiuosi, kad ji ten ir liks.“

Dabar su vėžiu kovojantis senatorius Johnas McCainas, kuris prieš dešimtmetį kartu su S. Palin kaip kandidatas į prezidentus dalyvavo rinkimuose, prisiminė, jog „Barbara suprato, kad didžiausią gyvenimo džiaugsmą teikia kitų poreikių iškėlimas virš savųjų“.