Pasaulyje

2018.04.16 20:26

Ankara: E. Macronas nesugriaus Turkijos ir Rusijos santykių

BNS 2018.04.16 20:26

Turkija pirmadienį pareiškė, jog Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas nesugriaus Ankaros ir Maskvos partnerystės, šiam pasakius, kad savaitgalio aviacijos smūgiai prieš Sirijos režimą įkalė pleištą Turkijos ir Rusijos santykiuose.  

„Mes galime galvoti kitaip, bet jie (mūsų santykiai su Rusija) nėra tokie silpni, kad Prancūzijos prezidentas galėtų juos nutraukti“, – Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sakė spaudos konferencijoje, kurioje taip pat dalyvavo NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Mūsų santykiai su Rusija yra tvirti, – tęsė jis. – Bet mūsų santykiai su Rusija nėra alternatyva (mūsų) santykiams su NATO arba su mūsų sąjungininkais“.

Nuo 1952 metų NATO priklausančios Turkijos ryšiai su Iranu ir Rusija kelia vis didesnį Vakarų nerimą.

Viename interviu Prancūzijos televizijai E. Macronas pareiškė, kad savaitgalį suduoti Vakarų sąjungininkių smūgiai Sirijos režimo taikiniams sukėlė skilimą Rusijos ir Turkijos aljanse.

„Šiais smūgiais ir šia intervencija mes išskyrėme Rusijos ir Turkijos požiūrius šiuo klausimu... turkai pasmerkė šią cheminę ataką ir pritarė operacijai, kurią mes įvykdėme“, – sakė Prancūzijos prezidentas interviu televizijai BFM.

Rusija ir Iranas yra pagrindiniai Sirijos prezidento Basharo al Assado sąjungininkai. Manoma, kad jų karinė intervencija padeda režimui išsaugoti savo valdžią.

Šeštadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasveikino Vakarų smūgį režimo objektams ir griežtai pasmerkė numanomą cheminę ataką.

Tačiau M. Cavusoglu sakė, kad E. Macrono vertinimas buvo klaidingas, ir pareiškė, kad Ankara iš jo „tikėjosi prezidentui derančių pareiškimų“. Prancūzijos vadovui derėtų „rimčiau“ apsvarstyti savo pasisakymus, sakė jis.

Reuters/Scanpix nuotr.

Kiek anksčiau Turkijos vicepremjeras Bekiras Bozdagas taip pat kritikavo E. Macroną pareikšdamas, kad mūsų „Sirijos politika nėra buvimo (kurioje nors) vienoje pusėje arba pasipriešinimo kitai šaliai politika“.

Įtampa Ankaros ir Paryžiaus santykiuose tvyro nuo tada, kai E. Macronas pasisiūlė tarpininkauti Turkijos derybose su kurdų kovotojais, kuriuos Ankara yra paskelbusi už įstatymo ribų. R. T. Erdoganas šį pasiūlymą kategoriškai atmetė.

Anksčiau šį mėnesį Ankaroje R. T. Erdoganas surengė Irano ir Rusijos viršūnių susitikimą dėl padėties Sirijoje. Tai buvo antras toks susitikimas po lapkritį žlugusių trišalių derybų Sočio kurorte, Rusijoje.

Pasak M. Cavusoglu, E. Macronas išreiškė susidomėjimą šiuo susitikimu ir R.T. Erdoganas pranešė apie tai Maskvai ir Teheranui.

Nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neprieštaravo Prancūzijos lyderio dalyvavimui minėtame susitikime, tačiau Iranas pageidavo, kad jame kol kas dalyvautų tik trijų šalių lyderiai, sakė jis.