Pasaulyje

2018.04.16 16:48

Tarptautinės organizacijos vadovas: į Dumos miestą neįleidžiami ekspertai

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2018.04.16 16:48

Pasaulinės Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) vadovas Ahmet Uzumcu sako, kad Sirija bei Rusija ir toliau neįsileidžia šios tarptautinės institucijos ekspertų į Dumos miestą. Organizacija imasi tyrimo dėl ten galbūt surengtos cheminės atakos. 

Maskvos atstovai teigia, kad tokie pareiškimai neturi pagrindo. Apie tai pranešta Hagoje, kur Vakarų ir Rusijos pareigūnai aptaria ataką Dumoje. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį paneigė, kad Maskva klastoja įtariamos cheminės atakos įrodymus Sirijoje, Jungtinei Karalystei pareiškus, jog tarptautiniai inspektoriai neįleidžiami į Dumos miestą.

„Galiu garantuoti, kad Rusija nesuklastojo (įrodymų) vietoje“, – televizijos BBC laidai „Hardtalk“ pareiškė S. Lavrovas.

Jis taip pat teigė, kad Sirijos pajėgų įvykdytos cheminės atakos įrodymai, kuriuos minėjo Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir JAV, grindžiami „žiniasklaidos ir socialinių tinklų pranešimais“. S. Lavrovas paneigė, kad Dumoje apskritai įvyko cheminė ataka ir pareiškė BBC: „tai, kas įvyko, buvo surežisuota“. Rusija apkaltino Didžiąją Britaniją prisidėjus prie „surežisuotos atakos“.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (OPCW) pirmadienį surengė uždarą posėdį savo Hagos būstinėje dėl numanomos balandžio 7-osios cheminės atakos Dumoje, kur, kaip teigiama, žuvo 40 žmonių.

Didžiosios Britanijos ambasada Nyderlanduose anksčiau pirmadienį pranešė, kad Rusija ir Sirija kol kas neleidžia OPCW faktų nustatymo misijos ekspertams patekti į Dumą. Britų ambasadorius Peteris Wilsonas (Piteris Vilsonas) taip pat paragino „imtis veiksmų, kad galima būtų patraukti kaltininkus atsakomybėn“. Pasak jo, to nepadarius „tik padidėtų naujų barbariško cheminių ginklų panaudojimo“ atvejų rizika Sirijoje ir už jos ribų.

Tuo metu Jungtinės Valstijos ketina paskelbti naujas ekonomines sankcijas Rusijai už pagalbą Sirijos lyderiui Basharui al-Assadui, toliau naudojančiam cheminius ginklus. Tai patvirtino Amerikos ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley.

Diplomatė sako, kad Rusija blokavo šešis Saugumo Tarybos bandymus palengvinti galimybę ištirti cheminių ginklų panaudojimą. Kiek anksčiau Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pritarė visoms priemonėms, skirtoms užkirsti kelią tolesnėms cheminėms atakoms prieš civilius Sirijoje.