Pasaulyje

2018.04.16 14:29

Th. May ir E. Macronas aiškinsis dėl smūgių Sirijoje teisėtumo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.16 14:29

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė, sulaužiusi tradiciją ir smūgiams Sirijoje nepaprašiusi parlamento leidimo, pirmadienį stos prieš parlamentarus pasiaiškinti, kodėl mano, kad jos žingsnis, kaip pati sako, buvo ir teisingas, ir teisėtas.

Opozicija perspėja, kad smūgiai be Jungtinių Tautų leidimo gali pakenkti pačios Britanijos autoritetui ir sugebėjimui versti kitas šalis laikytis tarptautinės teisės. Panašius debatus rengs ir Prancūzijos parlamentas, kur opozicija irgi abejoja dėl atakų teisėtumo.

Th. May ir E. Macronas aiškinsis dėl smūgių Sirijoje teisėtumo

Britų pilotus į ataką Sirijoje pirmą kartą pasiuntusi premjerė Theresa May sulaužė tradiciją prašyti parlamento pritarimo. Ji įvesta prieš 15-a metų, kai Londonas įsitikino per lengvai pritaręs įsiveržimui į Iraką ir ilgam įklimpo.

Parlamentas prieš 5 metus nesuteikė premjerui teisės atsakyti į cheminę ataką Sirijoje, ir tada be svarbiausios sąjungininkės ir Amerikos prezidentas Barackas Obama persigalvojo smogti Damaskui.

Dabar Th. May aiškina, kad sprendimas buvo ir teisingas, ir teisėtas, bet turės aiškintis parlamentui.

Pasiaiškinti parlamente premjerą kviečia ir opozicija Prancūzijoje, nors sprendimą dėl jėgos naudojimo priima prezidentas. Emmanueliui Macronui tai buvo irgi pirmas toks sprendimas, vyriausybė paskelbė apie visišką smūgių sėkmę.

Išsamiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt