Pasaulyje

2018.04.14 22:00

JAV pasiruošusios vėl smogti Sirijai, jeigu bus naujų cheminių atakų

BNS 2018.04.14 22:00

Jungtinės Valstijos šeštadienį perspėjo esančios „pasiruošusios iššauti“ ir suduoti daugiau karinių smūgių Sirijai, jeigu jos prezidento Basharo al Assado pajėgos surengtų naują cheminę ataką. Šeštadienio vakarą JT Saugumo Taryba nepritarė Rusijos siūlymui pasmerkti smūgius Sirijoje.

JAV ambasadorė Nikki Haley sakė per Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį, kad anksčiau kalbėjosi su prezidentu Donaldu Trumpu apie karinį atsaką į numanomą cheminę ataką, esą prieš savaitę įvykdytą viename šalia Damasko esančiame sukilėlių kontroliuotame mieste.

„Šįryt kalbėjausi su prezidentu, ir jis pasakė: „Jeigu Sirijos režimas vėl panaudos šias nuodingas dujas, Jungtinės Valstijos pasiruošusios iššauti (locked and loaded)“, – sakė N. Haley.

„Kai mūsų prezidentas nubrėžia raudoną liniją, mūsų prezidentas priverčia laikytis raudonos linijos“, – pridūrė ji.

Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija šeštadienį ėmėsi karinių veiksmų, atsakydamos į numanomą cheminę ataką Dumos mieste, esą nusinešusią mažiausiai 40 žmonių gyvybių.

Rusija Saugumo Tarybos narėms išplatino rezoliucijos projektą, raginantį pasmerkti šiuos karinius veiksmus, bet Jungtinės Karalystės ambasadorė sakė, kad šie smūgiai buvo „teisingi ir teisėti“, turintys sumažinti Sirijos žmonių patiriamas kančias.

Rusijos ambasadorius Vasilijus Nebenzia savo ruožtu ragino balsuoti už rezoliuciją, smerkiančią „agresiją“ prieš Siriją ir reikalaujančią, kad sąjungininkai susilaikytų nuo tolesnių karinių smūgių.

JAV, Prancūzija ir JK argumentavo, kad kariniai veiksmai buvo būtini, nes B. al Assado pajėgos jau ne kartą naudojo nuodingąsias dujas, pažeisdamos tarptautinius įstatymus.

N. Haley sakė, kad Jungtinės Valstijos yra įsitikinusios, jog šie kariniai smūgiai smarkiai sutrikdė Sirijos cheminių ginklų programą.

„Esame pasiruošę palaikyti spaudimą, jeigu Sirijos režimas bus pakankamai kvailas, kad bandytų mūsų ryžtą“, – pabrėžė ji.

AFP/Scanpix nuotr.

JT Saugumo Taryba nepritarė Rusijos siūlymui

Rusija šeštadienį nesugebėjo įtikinti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pasmerkti JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos suduotų karinių smūgių Sirijoje, reaguojant į numanomą cheminę ataką.

Už Rusijos parengtą rezoliuciją balsavo tik trys šalys. Aštuonios balsavo prieš šį dokumentą, o keturios susilaikė.

Kad 15 narių turinti Saugumo Taryba priimtų rezoliucijos projektą, reikėjo devynių balsų. Dokumentas negali būti priimtas, jeigu veto pareiškia kuri nors iš penkių nuolatinių Tarybos narių – Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija arba Jungtinės Valstijos.

Reuters/Scanpix nuotr.

Per šeštadienį sąjungininkų surengtą operaciją buvo smogta trims taikiniams Damasko apylinkėse ir Chomso provincijoje, anot Vakarų šalių pareigūnų, susijusiems su Sirijos vyriausybės cheminių ginklų programa.