Naujienų srautas

Pasaulyje2018.04.14 13:11

M. Laurinavičius apie Vakarų smūgį Sirijai: tikslas – pasiektas

JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos koalicija tikslą, kurį kėlė kariniam smūgiui Sirijoje, pasiekė ir greičiausiai viskas tuo ir baigsis – nebus nei kitų smūgių, nei tolesnės konflikto eskalacijos, interviu LRT TELEVIZIJAI sako Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius. Be to, jo teigimu, tiek Vakarų koalicijos, tiek Rusijos elgesys šios atakos metu parodė, kad jos nenori Sirijoje tiesioginio konflikto.

JAV, bendradarbiaudamos su Prancūzija ir Jungtine Karalyste, šeštadienį paryčiais Lietuvos laiku smogė keletui taikinių Sirijoje – mokslo tyrimų centrui, cheminių ginklų saugykloms bei svarbiam kariniam postui. Taip reaguojama į prieš savaitę Sirijoje įvykdytą ataką cheminiu ginklu. 

Pasak M. Laurinavičiaus, Vakarų atakos Sirijoje tikslai buvo du: „Vienas – iš tiesų bent šiek tiek sutrikdyti galimybę Sirijos režimui naudoti cheminį ginklą ir todėl [buvo pasirinkti] tokie taikiniai. Antras – šiek tiek atgrasyti nuo būsimų cheminio ginklo naudojimo atvejų.“

Pats Sirijos prezidento Basharo al-Assado režimas, anot M. Laurinavičiaus, niekada nebuvo nei JAV, nei apskritai Vakarų taikinys.

Pasak pašnekovo, rusai tikrai buvo informuoti apie taikinius ir būtent todėl atakuotuose objektuose niekas iš esmės nenukentėjo, tiesiog buvo sugriauti pastatai.

„Jie buvo evakuoti dar prieš dvi dienas būtent dėl to, kad rusai buvo informuoti, į ką bus taikytasi. Ir tai visiškai natūralu, nes konflikto su Rusija Sirijoje nenori nei JAV, nei JK, nei Prancūzija. Tiesą sakant, konflikto su šita Vakarų koalicija Sirijoje nenori ir Rusija – ir tai ji aiškiai pademonstravo nesiimdama jokių atsakomųjų veiksmų“, – sako M. Laurinavičius.

Primename, kad Rusija grasino, jog ji numušinės Vakarų koalicijos raketas. Tačiau po amerikiečių, britų ir prancūzų atakų paskelbė, kad Rusijos oro erdvės gynybos sistemos, esančios Sirijos teritorijoje, nebuvo panaudotos raketų smūgiams atremti, tačiau esą jų daug numušė sirų pajėgos.

M. Laurinavičiaus manymu, šiam kartui tai greičiausiai viskas – daugiau atakų nebus: „Tikslą, kuris buvo iškeltas šiam kariniam smūgiui, Vakarai pasiekė. Nors palikta naujų atakų galimybė, bet jei B. al-Assado režimas nesiims kažkokių ypatingų veiksmų ir vėl nenaudos cheminio ginklo, manau, tuo ir baigsis. Kalbant apie eskalaciją, apie ką daugiausia ir kalbama, manau, nieko daugiau irgi nebus.“

Interviu su M. Laurinavičiumi žiūrėkite laidos „Labas rytas, Lietuva“ ištraukoje. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi