Pasaulyje

2018.04.14 15:39

JAV, Prancūzija ir JK pasiuntė raketų į Siriją: Rusija perspėja apie pasekmes

LRT.lt, BNS 2018.04.14 15:39

JAV, bendradarbiaudamos su Prancūzija ir Jungtine Karalyste, šeštadienį paryčiais Lietuvos laiku pradėjo pirmuosius karinius veiksmus prieš Siriją. Pranešama, kad pirmoji smūgių banga jau baigta. Taip reaguojama į prieš savaitę Sirijoje įvykdytą ataką cheminiu ginklu. 

Raketoms panaudota aviacija, taip pat jos leistos ir iš laivų („Tomahawk“ raketos).

Pasak Josepho Dunfordo, JAV generalinio štabo vadovo, smogta šiems taikiniams:

  • Mokslo tyrimų centrui Damaske;
  • Cheminių ginklų saugyklai Homse;
  • Cheminių ginklų saugyklai ir svarbiam kariniam postui, esančiam netoli antrojo taikinio. 

Didžiojoje Britanijoje įsikūrusios padėtį Sirijoje stebinčios organizacijos „Syrian Observatory for Human Rights“ teigimu, smūgiai buvo suduoti daugiau nei trims objektams, apie kuriuos paskelbė Pentagonas.

Sirijos televizija skelbia, kad sužeisti 3 civiliai. Šalies valstybinė naujienų agentūra atakas pavadino grubiu tarptautinės teisės pažeidimu. 

Anot Sirijos ginkluotųjų pajėgų, į objektus šalyje paleista 110 raketų, tačiau Sirijos gynybos sistemos esą numušė daugumą raketų, bet kai kurios smogė taikiniams, įskaitant tyrimų centrą Barzehe.

Rusijos gynybos ministerija irgi paskelbė, kad iš viso amerikiečiai, britai ir prancūzai paleido daugiau kaip 100 sparnuotųjų raketų ir raketų „žemė–oras“. Ji taip pat pranešė, kad Rusijos oro erdvės gynybos sistemos, esančios Sirijos teritorijoje, nebuvo panaudotos raketų smūgiams atremti, tačiau esą jų daug numušė sirų pajėgos. Vėliau Rusija patikslino, kad iš 103 sparnuotųjų raketų numušta neva 71. Aukų tarp Sirijos civilių ar kariškių, anot Rusijos gynybos ministerijos, nėra.

JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas sakė, kad smūgių mastas buvo dvigubai didesnis nei prieš metus, kai irgi buvo reaguota į cheminę ataką. Tuomet, kaip primena BBC, buvo paleistos 59 raketos.  

J. Mattiso teigimu, dabar viskas priklauso nuo Sirijos prezidento Basharo al-Assado: jei jis po šios „labai stiprios žinutės“ padarys išvadas dėl cheminių ginklų naudojimo, tai bus vienkartinis atvejis. 

Generolas J. Dunfordas CNN sakė, kad pirmoji atakų banga jau yra baigta. Pasak jo, taikantis buvo vengta, kad į ataką pakliūtų Rusijos pajėgos. Vėliau paaiškėjo, kad Rusijos bazės nenukentėjo.

Rusija: laukite pasekmių

Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas viešai paskelbė, kad „tokie veiksmai neliks be pasekmių“. Atsakomybė, pasak jo, tenka ne tik JAV, bet ir sąjungininkėms Jungtinei Karalystei bei Prancūzijai. 

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad Rusija turėtų nuspręsti, ką palaikys toliau.

„2013 m. prezidentas V. Putinas ir jo vyriausybė žadėjo, kad garantuos cheminio ginklo Sirijoje sunaikinimą. Naujausia B. al-Assado ataka ir šios dienos atsakas į ją rodo, kad Rusija neįvykdė šio pažado. Rusija turi nuspręsti, ar toliau eis šiuo tamsiu keliu, ar prisijungs prie civilizuotų valstybių stabilumui ir taikai palaikyti. Tikėkimės, kada nors susidraugausime su Rusija“, – kalbėjo JAV vadovas.

Rusijos užsienio reikalų ministrė Marija Zacharova „Facebooke“ pareiškė, kad aljansas smogė Sirijai tada, kai šalis galiausiai turėjo šansą pasiekti taiką.

Maskva taip pat nurodė šaukianti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nepaprastąjį posėdį. Rusija, veto teisę turinti nuolatinė Tarybos narė, ragina aptarti Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių „agresyvius veiksmus“.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prancūzija: smūgiai sunaikino „didelę dalį“ Sirijos cheminio arsenalo

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves`as Le Drianas šeštadienį pareiškė, kad paryčiais jo šalies kartu su Didžiąja Britanija ir JAV surengti smūgiai Sirijoje sunaikino „didelę dalį“ Damasko vyriausybės turėtų cheminių ginklų atsargų.

„Didelė dalis jos cheminio arsenalo buvo sunaikinta, – televizijai BFM sakė J.-I. Le Drianas. – Daug buvo sunaikinta per smūgius praeitą naktį.“

Jo teigimu, kalbant apie cheminių ginklų klausimą, yra raudona linija, kuri neturi būti peržengta. „Jeigu ji bus vėl peržengta, bus kita intervencija, – perspėjo J.-I. Le Drianas. – Tačiau manau, kad pamoka buvo išmokta.

Th. May: kitos išeities nėra

Kaip teigė Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, jokios kitos išeities, kaip tik pasiųsti raketas, nėra.

„Tai nėra apie kišimąsi į civilinį karą. Ir tai nėra apie režimo pokyčius. Visa tai yra apie ribotus ir tikslius karinius veiksmus, kurie nepadidins įtampos regione ir kurie padės išvengti civilių aukų“, – teigia JK premjerė.

JK gynybos ministerija skelbia, kad šie vieningi veiksmai siunčia aiškią žinutę Sirijos režimui. „Tarptautinė bendruomenė atsakė ryžtingai, su legalia ir proporcinga karine galia“, – skelbia ministerija.

AFP/Scanpix nuotr.

D. Trumpas: smūgiai tęsis tol, kol Sirija nebenaudos cheminių ginklų

Pasak JAV prezidento, smogta Sirijos cheminio ginklo gamybos infrastruktūrai.

„Pavedžiau JAV ginkluotosioms pajėgoms pradėti tikslius smūgius vietose, susijusiose su [Sirijos prezidento] Basharo al-Assado cheminio ginklo pajėgumais“, – sakė JAV prezidentas D. Trumpas.

Pasak jo, smūgiai tęsis tol, kol Sirijos režimas nebenaudos cheminių ginklų,

„Bendro JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos atsako į žiaurumus bus siekiama visais instrumentais: kariniu, ekonominiu ir diplomatiniu“, – pabrėžė D. Trumpas. 

Praėjusį savaitgalį Sirijos mieste Dumoje, panaudojus cheminį ginklą, žuvo mažiausiai 70 žmonių, o 500, pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, kreipėsi į medikus dėl patirtų sveikatos sutrikimų.

NATO vadovas išreiškė paramą  

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas išreiškė paramą JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Prancūzijos smūgiams prieš Sirijos vyriausybės taikinius.

„Tai padės sumažinti režimo galimybes toliau atakuoti Sirijos žmones, naudojant cheminius ginklus. Cheminių ginklų naudojimas nepriimtinas ir už tai atsakingi asmenys privalo atsakyti už savo veiksmus“, – sakė J. Stoltenbergas.

J. Stoltenbergas, AFP/Scanpix nuotr.

Tuo metu Sirijos režimo sąjungininkas Iranas amierikiečių, britų ir prancūzų smūgius pasmerkė. „Ši ataka yra akivaizdus tarptautinės teisės pažeidimas, taip pat Sirijos suverenumo ir teritorinio vientisumo nepaisymas“, – pareiškė šalies Užsienio reikalų ministerijos atstovas Bahramas Qasemi.

Tvirtina, kad Vakarų koalicija sėkmės nepasiekė 

Rusijos kariuomenės ekspertas generolas leitenantas Aitečas Biževas naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad per šią operaciją Sirijoje esantys Rusijos kariškiai dalijosi su sirų pajėgomis žvalgybos duomenis ir radiolokacijos sistemų informacija, ir tai leido veiksmingai sumažinti Vakarų šalių smūgių padarinius.

„JAV ir jų sąjungininkai per šios nakties smūgį Sirijai planuotos sėkmės nepasiekė. Iš 103 Amerikos ir jos partnerių paleistų sparnuotųjų raketų numušta 71. Tai tapo įmanoma dėl nuolat veikusio radiolokacinio lauko, sukurto oro erdvės gynybos priemonėmis, esančiomis (rusų pajėgų Sirijoje) bazėse Hmeimime ir Tartuse. Todėl smūgio veiksmingumas buvo mažas“, – sakė A. Biževas, 2003–2007 metais vadovavęs Nepriklausomų Valstybių Sąjungos jungtinei oro erdvės gynybos sistemai.

Pasak jo, Rusijos pajėgų radarų duomenys leido sirų pajėgoms sekti atskriejančias raketas ir į jas nusitaikyti.

ES palaiko sąjungininkes dėl smūgių Sirijai

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šeštadienį sakė, kad Europos Sąjunga palaiko Jungtines Valstijas, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją dėl jų smūgių Sirijoje, suduotų po įtariamos Damasko cheminės atakos sukilėlių kontroliuotame Dumos mieste.

„JAV, Prancūzijos ir JK smūgiai aiškiai parodo, kad Sirijos režimas drauge su Rusija ir Iranu negali tęsti šios žmonių tragedijos, bent jau be kainos. ES palaikys savo sąjungininkes teisingumo pusėje“, – sakoma D. Tusko žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris sakė, jog ataka Dumoje – ne pirmas kartas, kai Damaskas panaudoja cheminius ginklus prieš civilius, „bet turi būti paskutinis“ kartas.

„Tarptautinei bendrijai tenka atsakomybė identifikuoti ir pareikalauti atskaitomybės iš tų, kas atsakingas dėl bet kokią ataką cheminiais ginklais“, – sakoma J.-C. Junckerio pareiškime.

„Į aštuntuosius konflikto metus žengiančiai Sirijai labai reikia visų šalių gerbiamo ilgalaikio ugnies nutraukimo, kuris sudarytų sąlygas pasiekti suderėtą politinį sprendimą per Jungtinių Tautų vadovaujamą Ženevos procesą, kad kartą ir visiems laikams šaliai būtų atnešta taika“, – sakė J.-C. Junckeris.