Pasaulyje

2018.04.13 15:58

Sirija ruošiasi JAV kariniam smūgiui

ELTA, BNS 2018.04.13 15:58

Po JAV prezidento Donaldo Trumpo grasinimų kariniu smūgiu Sirija ruošiasi galimam puolimui. Pasak vyriausybei artimų šaltinių, daugelyje valstybinių ir karinių objektų sostinėje Damaske paskelbta visiška parengtis. Daugelyje institucijų sumažintas darbuotojų skaičius. Agentūros dpa reporteris pranešė, kad praėjusiomis dienomis sostinės gatvėse smarkiai sumažėjo transporto.

Baltieji rūmai ketvirtadienį pranešė, kad sprendimas dėl karinės operacijos, kaip reakcijos į spėjamą Sirijos pajėgų cheminio ginklo ataką, dar nepriimtas. Esą pradžioje bus toliau analizuojama žvalgybinė informacija.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas tuo tarpu, artimo jo patikėtinio duomenimis, paslaptyje laikys galimą sprendimą dėl karinių smūgių Sirijoje. „Jei bus apsispręsta dėl smūgių, aš jums to nesakysiu“, - penktadienį stotims BFMTV ir RMC sakė prezidento partijos „La Republique en Marche“ pirmininkas Christophe`as Castaneris. „To jums nesakys ir Respublikos prezidentas (Macronas)“, - pridūrė jis. Apie galimą sprendimą esą nebus skelbiama, kad nebūtų pakenkta „operacijos kokybei“ ir joje dalyvaujantiems žmonėms. E. Macronas ketvirtadienį interviu TV pareiškė, jog Prancūzija turi įrodymų, kad Sirijos vyriausybė naudojo cheminį ginklą. Jis neįvardijo, kada gali būti priimtas sprendimas dėl karinio smūgio ir pareiškė palaikąs kontaktą su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. E. Macronas cheminio ginklo panaudojimą keliskart yra pavadinęs „raudona linija“.

Sipa/Scanpix nuotr.

Po D. Trumpo grasinimų smogti Sirijai į tai, atrodo, reaguoja ir Rusija. Įmonė „ImageSat International“, kuri specializuojasi iš palydovų darytų nuotraukų analize, tviteryje ir feisbuke skelbia, kad didelė dalis Sirijoje dislokuotų rusų laivų paliko Tartuso uostą.

Šiais duomenimis, iš uosto išplaukė fregata „Admirolas Gregorovičius“, „Kilo“ klasės povandeninis laivas ir keli aprūpinimo laivai. Vokietijos laikraščio „Bild“ informacija, „Admirolas Gregorivičius“ pastaruoju metu buvo pastebėtas tarp Kretos ir Kipro salų. Sirijos uoste šiuo metu liko tik vienas rusų povandeninis laivas.

Kremliaus nuomonė: cheminė ataka Sirijoje surengta su užsienio slaptosios tarnybos pagalba

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad neva Maskva turi „nepaneigiamų“ įrodymų, kad cheminių ginklų ataka Sirijoje buvo surengta su užsienio slaptosios tarnybos pagalba.

„Turime nenuginčijamų įrodymų, kad tai buvo dar vienas suorganizuotas įvykis ir kad su šiuo suorganizuotu įvykiu yra susijusios tam tikros valstybės, šiuo metu esančios rusofobiškos kampanijos priešakyje, slaptosios tarnybos“, – per spaudos konferenciją sakė S. Lavrovas.

AFP/Scanpix nuotr.

Remiantis Sirijos medikų ir Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pranešimais, per cheminio ginklo ataką balandžio 7-ąją sukilėliams priklausiusioje Dumoje žuvo daugiau kaip 40 žmonių.

JAV ir jos sąjungininkės įsitikinusios, kad Sirijos režimas yra atsakingas už cheminio ginklo panaudojimą, tačiau Rusija atkakliai tvirtina, kad ataką surengė sukilėliai, siekdami paskatinti tolesnę Vakarų intervenciją.

Šaukiamas JT Saugumo Tarybos posėdis 

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį Rusijos prašymu surengs naują posėdį, per kurį bus svarstoma grėsmė tarptautinei taikai, keliama Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių potencialių karinių smūgių Sirijai.

Rusija paprašė, kad būtų surengtas posėdis, per kurį padėtį apžvelgtų JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. Tačiau ketvirtadienio vakarą paskelbtoje JT vadovo darbotvarkėje dalyvavimas tokiame posėdyje penktadienį nėra numatytas.

Kol kas neaišku, kas gali paskelbti pareiškimą Saugumo Tarybai.

Kinija ir Bolivija palaikė Rusijos raginimą, kad padėtį apžvelgtų A. Guterresas.

Atvirą Saugumo Tarybos posėdį planuojama surengti penktadienį 10 val. JAV Rytų pakrantės (17 val. Lietuvos) laiku.