Pasaulyje

2018.04.12 19:34

Ekspertai paskelbė išvadą dėl Skripalių apnuodijimo

BNS2018.04.12 19:34

Jungtinių Tautų cheminių ginklų priežiūros organizacija ketvirtadienį patvirtino Didžiosios Britanijos išvadas, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga, praeitą mėnesį panaudota Anglijoje prieš vieną buvusį rusų dvigubą agentą ir jo dukrą, yra susijusi su Rusija.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) ištirti apnuodytų asmenų kraujo mėginiai „patvirtina Jungtinės Karalystės išvadas dėl toksiškos cheminės medžiagos rūšies“, sakoma Londone paskelbtoje Hagoje įsikūrusios grupės ataskaitos santraukoje.

Joje nurodoma, kad per kovo 4-ąją Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdytą ataką panaudota cheminė medžiaga buvo „itin gryna“. Nors ataskaitoje anksčiau britų premjerės Theresos May įvardintas medžiagos pavadinimas „Novičiok“ neminimas, tačiau sakoma, kad išsamus panaudotos medžiagos aprašas yra įslaptintoje ataskaitoje, prieinamoje visoms šios organizacijos valstybėms signatarėms.

Vis dėlto medžiagos šaltinis joje nenurodomas.

Didžioji Britanija kaltina Rusiją kovo 4-ąją apnuodijus Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją nervus paralyžiuojančia medžiaga, kuri buvo sukurta Sovietų Sąjungoje.

„Novičiok“ yra grupė stiprių ir mirtinai pavojingų cheminių junginių, galbūt sukurtų sovietų valdžios XX amžiaus 8 ir 9 dešimtmečiais.

Th. May vyriausybė tvirtino, kad Rusija praeityje jau yra panaudojusį tokių medžiagų, ir atkreipė dėmesį į šios valstybės „beatodairišką elgesį“, pavyzdžiui, aneksuojant Krymą.

Rusija kategoriškai atmeta visus kaltinimus ir tvirtina sunaikinusi visus savo cheminius ginklus.

AFP/Scanpix nuotr.

S. Skripalis pardavinėjo paslaptis Didžiajai Britanijai ir persikėlė į šią šalį po 2010 metais įvykusio Maskvos ir Vašingtono apsikeitimo agentais. Jo duktė atakos metu buvo atvykusi į Britaniją iš Rusijos aplankyti tėvo. 

Anksčiau šį mėnesį britų žiniasklaida pranešė, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga buvo gelio pavidalo ir kad jos buvo užtepta ant S. Skripalio namų Solsberyje durų rankenos.

Nors iš pradžių buvo baiminamasi, kad jiedu neišgyvens, J. Skripal trečiadienį buvo išrašyta iš ligoninės ir išvažiavo į neįvardytą vietovę, o jos tėvas, kaip teigiama, sparčiai sveiksta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt