Pasaulyje

2018.04.12 18:50

D. Trumpas smūgį Sirijai žada „labai greitai arba visai negreitai“

BNS 2018.04.12 18:50

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį išsisukinėdamas kalbėjo apie tai, kada Jungtinės Valstijos reaguodamos į įtariamą cheminę ataką galėtų atakuoti Siriją, ir sakė, kad tai galėtų būti „labai greitai arba visai negreitai!“.

Kitą dieną po to, kai akivaizdžiai perspėjo, kad „raketos atskries“, D. Trumpas ankstyvo ryto žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Niekada nesakiau, kada įvyks ataka prieš Siriją. Galėtų būti labai greitai arba visai negreitai!“

„Bet kuriuo atveju Jungtinės Valstijos, valdant mano administracijai, puikiai pasidarbavo išvaduojant regioną nuo ISIS („Islamo valstybės“, IS). Kur jūsų „Ačiū, Amerika?“ – pridūrė JAV prezidentas.

Atrodo, kad D. Trumpas naująja žinute šiek tiek švelnina toną po ankstesnę dieną paskelbto karingo pareiškimo. Tąsyk prezidentas perspėjo Siriją ir jos sąjungininkę Rusiją, jog JAV smūgis dėl praeitą savaitę šalia Damasko įvykdytos numanomos cheminės atakos prieš civilius gali būti surengtas artimiausiu metu.

JT: krizei negalima leisti nevaldomai vystytis

Jungtinės Tautos perspėjo galingąsias šalis neleisti „nevaldomai vystytis“ krizei dėl Sirijoje esą įvykdytos cheminės atakos prieš civilius, JAV prezidentui D. Trumpui pagrasinus surengti raketų smūgį prieš Damasko režimą.

Didėjant nerimui, kad ši krizė gali vesti į tiesioginį Amerikos karinį konfliktą su Damasko sąjungininke Rusija, vienašališkų JAV veiksmų priešininkai paragino ketvirtadienį surengti nepaprastąjį uždarą JT Saugumo Tarybos posėdį. Be to, Didžioji Britanija sušaukė savo kabineto nepaprastąjį pasitarimą.

Sipa/Scanpix nuotr.

Iškilus pavojui, kad JAV artimiausiu metu imsis baudžiamųjų priemonių, Rusija stengėsi įrodinėti, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas su chemine ataka niekaip nesusijęs, o viena padėtį šalyje stebinti grupė nurodė, kad iš svarbių Damasko gynybos objektų evakuojamos režimo pajėgos.

D. Trumpo karingos „Twitter“ žinutės buvo paskelbtos po Rusijos ambasadoriaus Beirute perspėjimo, kad bet kokios į Siriją nutaikytos raketos bus numuštos ir kad taip pat bus smogta „jas paleidusiems šaltiniams“. Ši žinia buvo paskelbta per Irano remiamos Libano sukarintos šiitų grupuotės „Hezbollah“ kontroliuojamą televiziją.

Tikėtina, kad Jungtinės Valstijos elgsis kaip praeitais metais, kai surengė sparnuotųjų raketų smūgį, atsakydama į kitą cheminę ataką Sirijoje. Tąsyk raketų salvė buvo paleista iš Viduržemio jūroje plaukiojančių amerikiečių karo laivų.

D. Trumpas savo „Twitter“ žinutėse rašė, kad raketos bus „mielos, naujos ir „išmanios“.

D. Trumpas, Sipa/Scanpix nuotr.

JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas ir CŽV direktorius Mike`as Pompeo trečiadienį susitiko Baltuosiuose rūmuose aptarti galimybių, sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders.

JT Saugumo Tarybai kol kas nerandant diplomatinio sprendimo, organizacijos generalinis sekretorius Antonio Guterresas trečiadienį perspėjo, kad laikas senka.

„Šiandien paskambinau penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių ambasadoriams, kad pakartočiau savo didelį susirūpinimą dėl dabartinės aklavietės pavojų ir akcentuočiau būtinybę vengti leisti situacijai nevaldomai vystytis“, – sakė jis, turėdamas omenyje JAV, Rusiją, Kiniją, Prancūziją ir Didžiąją Britaniją.

„Dujomis Žudantis Žvėris“

Maskva ir Vašingtonas kol kas vetuodavo vienas kito veiksmus siekiant inicijuoti tarptautinį tyrimą dėl cheminių ginklų naudojimo.

Tuo tarpu Rusijos gynybos ministerija paskelbė, jog Dumoje, kur šeštadienį buvo įvykdyta numanoma cheminė ataka, jau iškelta Sirijos režimo vėliava ir tai rodo, kad vyriausybinės pajėgos perėmė viso sukilėlių kontroliuoto Rytų Gutos anklavo kontrolę.

„Šiandien įvyko reikšmingas Sirijos Arabų Respublikos istorijos įvykis. Ant vieno Dumos miesto pastato iškelta valstybinė vėliava pažymėjo šios gyvenamosios vietovės, o tuo pačiu ir visos Rytų Gutos kontrolę“, – ketvirtadienį pranešė Sirijos priešiškų šalių susitaikymo centro vadovas generolas majoras Jurijus Jevtušenka, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Rusijos armija toliau neigė, kad naujausia jų stovyklos pergalė buvo pasiekta B. al Assadui surengus cheminę ataką paskutiniame sukilėlių mieste šalia sostinės Damasko esančioje Rytų Gutoje, ir kaltino civilinės gynybos organizaciją „Baltieji šalmai“ surežisavus žudynes.

Sipa/Scanpix nuotr.

D. Trumpo atstovė tokius teiginius atmetė ir pabrėžtinai atsisakė pripažinti, kad nerimas dėl tiesioginės konfrontacijos su Rusija pavojų sulaikytų JAV kariškius.

„Žvalgybos duomenys neabejotinai pateikia kitokį vaizdą, – komentuodama Kremliaus teoriją sakė S. Sanders. – Prezidentas laiko Siriją ir Rusiją atsakingomis už šią ataką cheminiais ginklais.“

Nors Rusijos prezidento pareigūnai toliau didino įtampą, skelbdami grasinimus ir įtarimus, pats Vladimiras Putinas ambasadoriams, Kremliuje įteikusiems savo skiriamuosius raštus, kalbėjo valstybiškiau.

„Situacija pasaulyje darosi vis chaotiškesnė, bet vis tiek mes tikimės, kad galiausiai sveikas protas nugalės ir tarptautiniai santykiai pasuks konstruktyviu keliu“, – sakė jis.

D. Trumpo „Twitter“ žinutės buvo karingesnės. Jis pasakė Rusijai: „Neturėtumėt būti partneriai Dujomis Žudančiam Žvėriui, kuris žudo savo žmones ir tuo mėgaujasi!“

JAV prezidentas taip pat pareiškė, kad jo šalies santykiai su Rusija nusirito iki istorinių žemumų.

Tačiau jis taip pat sakė, kad „tam nėra priežasties“, dar kartą išreiškė viltį, kad derybos su V. Putinu sustabdys naujas ginklavimosi varžybas, ir kaltino savo vidaus politikos oponentus už santykių apnuodijimą.

B. al Assado režimas, kuris ilgą laiką kaltino JAV remiant jo ginkluotus oponentus jau septynerius metus trunkančiame pilietiniame kare, atsikirto į D. Trumpo „beatodairišką eskalavimą“.

OPCW atsiunčia komandą

D. Trumpas ir kiti Vakarų lyderiai žadėjo greitą ir tvirtą atsaką į įtariamą šeštadienio cheminę ataką, per kurią, pasak gelbėtojų, žuvo daugiau kaip 40 žmonių.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį sušaukė nepaprastąjį savo kabineto posėdį padėčiai Sirijoje aptarti.

Tuo metu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas dėl savo šalies atsako turi nuspręsti artimiausiomis dienomis. Anksčiau jis teigė, kad „nenori eskalavimo“ ir kad bet koks atsakas bus sutelktas į Sirijos cheminių ginklų pajėgumus, o ne į režimo sąjungininkus.

AFP/Scanpix nuotr.

Siekdama užkirsti kelią Vakarų smūgiams Sirija sakė pakvietusi apsilankyti įtariamos cheminės atakos vietoje Cheminio ginklo uždraudimo organizaciją (OPCW), kuri kaltino režimą dėl ankstesnių atakų.

OPCW nurodė, kad netrukus į Dumą išsiųs komandą faktams nustatyti, bet JAV pareigūnai sakė, kad vadovaujasi savo informacija ir nebūtinai susilaikys.

Damaskas 2013 metais sutiko perduoti savo cheminį arsenalą, taip vos išvengdamas amerikiečių ir prancūzų aviacijos smūgių reaguojant į vieną įtariamą zarino ataką.

Tas šimtų gyvybių pareikalavęs incidentas taip pat įvyko Rytų Gutoje.