Pasaulyje

2018.04.11 21:51

ES komisaras tikisi, kad ginče su Lenkija pavyks pasiekti proveržį

ELTA 2018.04.11 21:51

Savaitės pradžioje apsilankęs Varšuvoje, Europos Komisijos (EK) vicepirmininkas Fransas Timmermansas trečiadienį optimistiškai atsiliepė apie Lenkijos pastangas išspręsti užsitęsusį ginčą su Briuseliu dėl teisinės valstybės principų laikymosi.

Pirmą kartą abi pusės konkrečiai diskutavo apie tai, kaip įveikti skirtumus, sakė F. Timmermansas. „Džiaugiuosi, kad pradėjome nuoširdų dialogą. Matau Lenkijos vyriausybės norą rasti sprendimą“, – pridūrė jis.

Briuselis ir Varšuva konfliktuoja jau dvejus metus, nuo tada, kai Lenkijoje į valdžią atėjo konservatyvių pažiūrų partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) ir pradėjo virtinę reformų. Tarp šių reformų – ir prieštaringai vertinama šalies teismų sistemos pertvarka.

Gruodį EK pradėjo precedento neturintį oficialų įspėjimo procesą, pasitelkdama politinę priemonę, kuri Bendrijai galiausiai leistų atimti iš Lenkijos balso teisę. Tiesa, Vengrija žadėjo vetuoti tokį Bendrijos žingsnį.

Bandymai išspręsti šį klausimą nebuvo itin sėkmingi iki tol, kol Varšuva praėjusį mėnesį nepaskelbė apie planus kiek patobulinti savo teismų sistemos reformą. Tarp šių planų yra siūlymai apriboti teisingumo ministro įgaliojimus bei suvienodinti vyrų ir moterų teisėjų pensinį amžių.

F. Timmermansas sakė, kad jį „padrąsino“ kai kurie Lenkijos siūlomi pakeitimai.

„Tikiuosi, artimiausiomis dienomis ir savaitėmis pavyks žengti esminių žingsnių į priekį“, – pridūrė jis.